Amerikanci neće tek tako deliti novac, kaže stručnjak iz SAD

27.09.2020 | 10:01 >> 11:14

Autor: Georgi Mitev Šantek

DFC nije obična banka već partner i kontrolisaće svaki dolar, upozorava Džon Sejlor, predsednik Američko-srpskog poslovnog saveta

Copyright Profimedia

Američka Finanijska korporacija za međunarodni razvoj (DFC) je u stvari razvojna banka SAD i u svakom projektu ravnopravno će učestvovati, odnosno ulagati novac kao partner. To neće biti olako dat novac, ističe Džon Sejlor, saradnik američke Nacionalne asocijacije okružnih izvoznih saveta.

– Ovde je ključna uključenost investitora, da li svi doprinose adekvatno? Taj kriterijium je potrebno zadovoljiti da bi se obezbedila dugoročna održivost. Tako da će svaki predloženi projekat biti detaljno proveren u kancelariji DFC-a u Beogradu, da bi bila utvrđena tačna uloga srpskih partnera. DFC nije banka koja će tek tako deliti novac bez ikakvih garancija, po sistemu imamo pare evo vam ih – kaže Sejlor.

Sejlor, koji je bio jedan od osnivača i predsednik Američko-srpskog poslovnog saveta, rekao je za Glas Amerike da političari mogu biti usijane glave koje govore šta god im padne napamet, ali da će na kraju poslovni ljudi doprineti da stvari funkcionišu.

On kaže da je veoma važno što su se SAD aktivno angažovale u regionu i ekonomski, i počnu i ovde da se nadmeću se sa kineskom stranom.

– Poznato je da je Srbija deo kineske inicijative “Pojas i put”. Da je ta zemlja pokazala interesovanje i otpočela ulaganje u železničku mrežu Srbije. Između ostalog postavilo se pitanje da li bi i kako SAD mogle tome da doskoče? Formiranjem DFC stvoreno je telo koje bi to moglo učiniti. Očigledno je da je Kina za svoju inicijativu opredelila značajne sume novca, Sjedinjene Države ne raspolažu takvim svotama, ali ovo je prvi korak”, naglasio je Sejlor.

On je ukazao da je jedna od ključnih osoba u američkoj delegaciji koja je boravila na Balkanu bila Kimberli Rid, predsednica Izvozno-uvozne banke (EXIM bank).

– Njihova regionalna kancelarija je u Bukureštu. Međutim, njihovim dolaskom u Beograd  šalje se poruka da Bela kuća, aktuelna administracija, ulaže mnogo napora dovođenjem ključnih igrača. Time što su uključili EXIM banku u finansiranje. Reč je o jednom od ključnih igrača koji bi mogao da utiče na to da napori urode plodom – smatra Sejlor.

On je naveo da čitav fond DFC-a namenjen investicijama iznosi oko 60 milijardi dolara, sa tendencijom da se ta suma poveća.

– Program dozvoljava finansiranje do milijardu dolara po projektu. Ne za čitavu državu – već po projektu – objasnio je Sejlor, uz napomenu da je nužno da u svaki projekat bude uključen partner sa američke strane.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam

Izvor: Tanjug