Bum sa nekretninama! Potres u Beogradu i Novom Sadu, evo koliko sad morate da platite
18.05.2025 | 07:20
Broj kupoprodajnih ugovora u prestonici povećan je za 1.124 (15,5 odsto)
Tržište nepokretnosti u Srbiji zabeležilo je značajan rast u četvrtom kvartalu 2024. godine, pokazuju podaci Republičkog geodetskog zavoda. Najveći skok zabeležen je u Novom Sadu, gde je kvadrat novogradnje dostigao čak 3.962 evra, dok je starogradnja dostigla cenu od 3.320 evra.
Prosečna cena novogradnje u ovom gradu iznosila je 2.057 evra, dok je za stanove u starijim zgradama prosečna cena bila 2.089 evra. Ukoliko poredimo tokom istog perioda 2023. godine, najviše cene novogradnje su išle do 3.207 evra, a starogradnje do 3.215 evra.
Beograd takođe beleži rast.
Broj kupoprodajnih ugovora u prestonici povećan je za 1.124 (15,5 odsto), dok je u Novom Sadu skok još izraženiji 584 ugovora više, što predstavlja rast od 24,9 odsto u odnosu na četvrti kvartal 2023. godine.
Ukupna vrednost prometa na tržištu nepokretnosti u Srbiji iznosila je 2,2 milijarde evra, čime je izjednačen rekord iz 2022. godine. U istom periodu zabeležen je i najveći broj transakcija u poslednje dve godine - ukupno 34.834 ugovora o kupoprodaji.
Najveći broj zaključenih ugovora, prema dostavljenim podacima javnih beležnika, odnosi se na teritoriju Osnovnog suda u Novom Sadu (koji obuhvata Novi Sad, Bački Petrovac, Beočin, Žabalj, Sremske Karlovce, Temerin i Titel) - ukupno 3.495.
Najveći obim novčanih sredstava, čak 432,2 miliona evra, ostvaren je u Beogradu, na teritoriji Prvog osnovnog suda (opštine Vračar, Zvezdara, Palilula, Savski venac i Stari grad).
Kancelarija javnog beležnika Mirjane Simović Aleksić iz Novog Sada dostavila je čak 526 kupoprodajnih ugovora u ukupnoj vrednosti od 62 miliona evra - najviše u zemlji tokom ovog kvartala.
Savski venac - epicentar luksuza
Savski venac ostaje epicentar luksuza u Beogradu, ali i u čitavoj Srbiji.
Stan sa najvišom pojedinačnom cenom prodat je upravo na toj lokaciji, za čak 2.575.000 evra. Površina stana iznosi 342 kvadrata, što znači da je kvadrat plaćen 11.668 evra - najskuplji kvadrat u ovom kvartalu.
Najskuplja kuća takođe je prodata na Savskom vencu, i to za 3.400.000 evra.
Najskuplji kvadrat poslovnog prostora u Srbiji, koji je iznosio 12.969 evra/m², prometovan je na istoj opštini, kao i poslovni prostor najviše ukupne vrednosti - 1.449.404 evra za 329 m².
Garažno mesto koje drži rekord po ceni takođe se nalazi u Beogradu na vodi, a prodato je za čak 64.000 evra.
Tržište nepokretnosti u Srbiji se vidno oporavlja i jača, sa sve većim brojem transakcija i rekordnim iznosima, posebno u urbanim sredinama poput Beograda i Novog Sada.
Istovremeno, raste i interesovanje za luksuzne nekretnine, dok ni poljoprivredno zemljište ne zaostaje kada su u pitanju milionske cifre.
Tržište nepokretnosti u četvrtom kvartalu 2024. godine prema izveštaju Republičkog geodetskog zavoda:
-
Pokazuje porast aktivnosti u odnosu na isti period prethodne godine, sa rastom vrednosti tržišta od 26,7% i rastom broja kupoprodajnih ugovora od 8%.
-
Ukupna vrednost ostvarenog prometa na tržištu nepokretnosti u Republici Srbiji u četvrtom kvartalu 2024. godine dostigla je 2,2 milijarde evra, čime je izjednačen rekord iz 2022. godine, kada je zabeležen izrazito snažan rast u ovom sektoru.
-
Broj kupoprodajnih ugovora dostigao je 34.834, najviši kvartalni nivo u poslednje dve godine. Od 2,2 milijarde evra, 489,5 miliona evra dolazi sa delimično regulisanog tržišta.
Najveći udeo u ukupnoj vrednosti prometovanih nepokretnosti zauzima prodaja stanova sa 1,3 milijarde evra (sa učešćem od 57% od ukupne prometovane vrednosti).
Za kuće je izdvojeno 167,9 miliona evra (8% od ukupne vrednosti), za građevinsko zemljište 163 miliona evra (7% od ukupne vrednosti), za poslovne prostore 108 miliona evra (5% od ukupne vrednosti), za poljoprivredno zemljište 73,4 miliona evra (3% od ukupne vrednosti).
Кada je reč o načinu plaćanja, 11% svih prometovanih nepokretnosti finansirano je putem kredita, što predstavlja povećanje od 4 procentna poena u odnosu na isti period prethodne godine.
Кreditna sredstva su najviše korišćena za kupovinu stanova, pri čemu je 24% svih kupovina realizovano na ovaj način, što je primetan rast u odnosu na 17% iz istog perioda prošle godine.
U četvrtom kvartalu 2024. godine, broj kupoprodajnih ugovora u većim gradovima značajno je porastao u odnosu na isti period prošle godine:
- Niš (43,6%)
- Novi Sad (24,9%)
- Кragujevac (20,1%)
- Beograd (15,5%)
Za stanove u Beogradu izdvojeno je ukupno 650,3 miliona evra.
Bonus video