Švajcarski recept radi i u Srbiji: Vode sad imaju „više“, a hemije koriste manje
19.06.2025 | 16:21
Poljoprivredno gazdinstvo "Gralo" u Divcima kod Valjeva pokazalo da i u Srbiji znaju da se bave cirkularnom ekonomijom – uz malu pomoć iz Švajcarske
Ministarka zaštite životne sredine Sara Pavkov posetila je danas inovativno poljoprivredno gazdinstvo "Gralo" u Divcima kod Valjeva i tom prilikom je istakla da to gazdinstvo predstavlja dobar primer samoodrživosti, poštovanja ekoloških standarda i primene principa cirkularne ekonomije, kao važnog stuba Zelene agende.
Ministarka Pavkov je rekla da gazdinstvo poseduje postrojenje za prečišćavanje otpadnih voda zahvaljujući čemu čuva lokalne vodne resurse, saopštilo je Ministarstvo zaštite životne sredine.
– Izuzetno mi je zadovoljstvo što sam danas obišla „Gralo“, gazdinstvo koje predstavlja Zelenu agendu i cirkularnu ekonomiju na delu. Farma poseduje postrojenje za prečišćavanje otpadnih voda koje tretira otpadne vode iz smeštajnih kapaciteta, koristi minimum sveže vode i tako čuva lokalne vodne resurse. Postrojenje izbaci oko 9.000 litara prečišćene vode dnevno i više od tri miliona litara godišnje. Prečišćenom vodom zatim zalivaju zelene površine u kompleksu i „energetske vrbe“ čijim sečenjem se obezbeđuje biomasa za proizvodnju zelene energije za gazdinstvo – navela je ona.
Pavkov je dodala da se organski otpad na tom poljoprivrednom gazdinstvu kompostira i ponovo koristi kao đubrivo što doprinosi smanjenju otpada koji se odlaže na deponijama.
– Iskorišćeno je i stočno gnojivo sa farme, jer se koristi za đubrenje useva, obogaćujući zemljište i smanjujući potrebu za hemijskom prihranom. Svim ovim procesima, „Gralo“ ne samo da se održava čuvajući resurse, već potpuno zadovoljava i principe cirkularne ekonomije – rekla je ministarka.
Pavkov je gazdinstvo posetila zajedno sa ambasadorkom Švajcarske u Srbiji Ane Lugon Mulen, stalnim predstavnikom UNDP u Beogradu Jakupom Berišem i predstavnikom Delegacije EU Antoanom Avinjonom
Gazdinstvo je nabavku postrojnja za preradu otpadnih voda obezbedilo uz ko-finansiranje Vlade Švajcarske, a ukupna vrednost investicije prelazi 550.000 dolara.
Inovativni sistem je podržan kroz projekat "EU za Zelenu agendu u Srbiji", koji realizuju Ministarstvo i UNDP uz podršku EU, i u saradnji sa Švedskom i Evropskom investicionom bankom, dok su sredstva obezbedile vlade Švedske, Švajcarske i Srbije.
– Želim da zahvalim našim partnerima na podršci, a domaćinima da čestitam što su prepoznali priliku i kroz projekat unapredili svoje zeleno domaćinstvo. Primer ste svima kako treba raditi, razvijati se i istovremeno čuvati resurse – rekla je Pavkov.
BONUS VIDEO