Beograd danas sedmi najzagađeniji grad na svetu; Beoeko: Kvalitet vazduha - prihvatljiv

18.11.2020 | 08:28 >> 09:23

Autor: Jovana Vrećo

Na sajtu Gradskog zavoda za javno zdravlje navodi se da ovakav vazduh može kod osetljivih grupa izazvati određene zdravstvene tegobe

Copyright Foto 24sedam/Katarina Mihajlović

Beograd je, prema podacima stanice “Air visual”, zauzeo sedmo mesto na rang listi prestonica koje su danas najzagađenije na svetu, dok je prema prema aplikaciji “Beoeko”, Gradskog zavoda za javno zdravlje Beograda, vazduh u glavnom gradu danas u 9 sati ocenjen kao – prihvatljiv.

Pročitajte još: Na Svetski dan čistog vazduha Beograd bio najzagađeniji grad na planeti

Na sajtu “Beoeko” se navodi da ovakav vazduh može kod osetljivih grupa (starijih, dece, osoba sa oboljenjima srca i pluća) izazvati određene zdravstvene tegobe, najčešće pogoršanje postojećih tegobia, ali da se ne očekuju efekti na zdravlje zdravih osoba.

Copyright Printscreen/ Beoeko

Takođe, u preporuci za ponašanje stanovništva u slučaju kada je vazduh, kao danas, prihvatljiv, naglašavaju da se može boraviti napolju, ali da je potrebno pratiti eventualnu pojavu simptoma kao što su kašalj, otežano disanje, a dodatno i pojavu lupanja srca i neuobičajenog osećaja umora kod osoba sa oboljenjima srca. – Ukoliko se jave ovi simptomi, skratiti dužinu i smanjiti intenzitet napornih aktivnosti u spoljašnjoj sredini, a ako se simptomi zadrže i nakon preduzimanja ovih mera, obratiti se svom lekaru – piše u preporuci na sajtu “Beoeko”.

Kako su i ranije objasnili iz Gradskog zavoda za javno zdravlje, kvalitet vazduha meri na svakih sat vremena, na osnovu podataka dobijenih merenjem masenih koncentracija zagađujućih materija u prethodnom satu.

Copyright Printscreen/ Airvisual

S druge strane, da bi vazduh bio posmatran kao nezagađen, nivo PM 2.5 čestica ne bi trebalo da prelazi 50, a on danas, prema podacima sajta “AirVisual” iznosi 154. Kada je naznačeno da je glavni zagađivač u pitanju čestica PM – 2,5, to znači da su čestice manje od 2,5 mikrometara, odnosno da su tako sitnije i opasnije jer dublje prodiru u organizam prilikom udisaja.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam