Za Beograd se bori srcem: Na današnji dan srpska vojska započela operaciju oslobađanja prestonice u Velikom ratu
Nezadrživom kontraofanzivom Prve armije, pod komandom generala Živojina Mišića, iz pravca Gornjeg Milanovca, neprijatelj je proteran preko Save, glavni grad
Izvršavajući naredbu generala Živojina Mišića, srpska vojska je na današnji dan, 1914. godine, prešla u kontraofanzivu i započela prvo oslobađanje Beograda u Velikom ratu, probivši neprijateljsku odbranu austrougarske Pete armije, koju je proterala preko reke Save.
Prethodno su, u drugoj polovini novembra, neprijateljske snage duboko podrle u Srbiju, zbog čega je vojvoda Radomir Putnik, načelnik štaba Vrhovne komande srpske vojske, preuzeo odgovornost i doneo odluku o napuštanju prestonice. Krajem 11. meseca iz Beograda je počela evakuacija vojske i državnih organa.
Taj nejaki potez dao je vetar u leđa austrijskoj vojsci, koja je ubrzo zauzela srpsku prestonicu i započela vešanje “sumnjivih” Beograđana.
Novine “Straža” prenele su sliku tih zastrašujućih događaja: “Gledali smo, pa ne možemo da dođemo sebi, kako su austriski ‘kulturni’ komandanti na sred Terazija pred Balkanom napravili vešala i na njima obesili – izvršivši prvo ‘kulturno‘ delo – Mihaila Radojčića iz Rače.”
Neumorni zločini su nastavljeni – građani su hapšeni, mučeni, pljačkani, ubijani, odvođeni u logore.
Zauzimanje nebranjene prestonice nije dugo trajalo
Čim se spustila magla, tog 3. decembra u sedam ujutru, Mišićeva Prva armija krenula je u proboj sa položaja kod Gornjeg Milanovca, sa zadatkom da što pre ovlada razvođem Kolubara – Zapadna Morava, odnosno položajem Golubac – Prostruga – Suvobor – Maljen.
Tada je vojska austrougarskog generala Oskara Poćoreka u strahovitoj protivofanzivi doživela kompletan poraz na Suvoboru i Kolubari.
Veličanstvenom pobedom srpske armije nije oslobođena samo prestonica, već je završena i Kolubarska bitka, ali i rat u Srbiji.
– Ta najslavnija pobeda srpskih snaga u Prvom (Velikom) svetskom ratu ostvarena je u poslednjem trenutku, zahvaljujući besprimernom požrtvovanju, izdržljivosti i nenadmašnoj manevarskoj sposobnosti srpskih jedinica, koje su očajničkim naporima branile svoju čast, ponos, dostojanstvo, naciju, veru i pradedovska ognjišta – složili su se u oceni istoričari u godinama koje su usledile.
Balkanska vojska Austrougarske bila je potpuno razbijena
Od 12.000 oficira i 450.000 vojnika Balkanske vojske Austrougarske, koliko je učestvovalo u borbama u Srbiji 1914. godine, iz stroja je izbačeno 7.592 oficira i 266.212 vojnika, ukupno 273.804 čoveka.
Razmere rata na Balkanu 1914. vidljive su i iz činjenice da je srpska vojska imala, od svojih 250.000 ljudi pod oružjem, 163.557 izbačenih iz stroja. Među njjima, 2.110 ofiricara, 8.074 podoficira i 153.373 vojnika. Poginulih i umrlih srpskih vojnika bilo je 69.022.
Zahvaljujući nadljudskom požrtvovanju srpske vojske, pre svih Prve armije pod komandom generala Živojina Mišića, koji je zbog ove pobede unapređen u čin vojvode, propale su namere Nemačke i Austrougarske da preko Srbije uspostave dodir s Bugarskom, koja je pokazivala nameru da im se pridruži, kao i Osmansko carstvo, koje je krajem oktobra 1914. otvoreno prišlo Centralnim silama.
Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi
Komentari