"Stanislav i ja smo pogledali rendgenske snimke i u stomaku videli malo stopalo": Naučnici došli do neverovatnog otkrića (VIDEO)

04.05.2021

06:58 >> 07:08

0

Projekat je započet 2015. godine, a korišćena je najsavremenija tehnologija za ispitivanja

"Stanislav i ja smo pogledali rendgenske snimke i u stomaku videli malo stopalo": Naučnici došli do neverovatnog otkrića (VIDEO)
Copyright Profimedia

– Moj suprug Stanislav, egipatski arheolog i ja pogledali smo rendgenske snimke i primetili u stomaku poznati prizor za roditelje troje dece – malo stopalo! – rekla je novinarima Marzena Ozarek-Szilke. Ovim rečima je arheološkinja sa Univerziteta u Varšavi opisala otkriće koje je privuklo pažnju celokupne svetske javnosti.

Naime, poljski naučnici objavili su da su otkrili prvu trudnu egipatsku mumiju na svetu dok su skenirali 2000 godina stare posmrtne ostatke koji se čuvaju u Nacionalnom muzeju u Varšavi.

Detaljnija analiza pokazala je ceo fetus. Naučnici koji rade na Projektu Varšavske mumije veruju da je žena imala između 20 i 30 godina i da je bila trudna 26 do 30 nedelja.

– Ova mumija zato je zaista jedinstvena. Nismo mogli da pronađemo nijedan sličan slučaj. To znači da je ‘naša’ mumija jedina na svetu za koju je utvrđeno da je s fetusom – rekao je Vojček Ejsmond, saradnik projekta.

Projekat je započet 2015. godine, a korišćena je najsavremenija tehnologija za ispitivanje artefakata. Ceo proces ispitivanja odvijao se u Nacionalnom muzeju u Varšavi, a u samom projektu učestvovalo je više naučnika. Ranije se smatralo da je mumija sveštenik, ali su rendgenski snimci otkrili da je to u stvari žena u kasnijoj fazi trudnoće.

U trbušnoj duplji mumije pronađena su četiri snopa za koja se smatra da su umotani i balzamovani, ali naučnici kažu da fetus nije izvađen iz materice. U početku su se začudili zašto plod nije izvađen i balzamovan odvojeno od žene, ali smatraju da je to možda zbog verovanja o duhovnom životu u zagrobnom svetu, ili zbog poteškoća sa vađenjem ploda.

Tajanstvena dama

Istraživači su ovu mumiju nazvali “Tajanstvenom damom Nacionalnog muzeja u Varšavi” zbog suprotstavljenih priča o njenom poreklu.

Njeni mumificirani ostaci prvi put su Varšavskom univerzitetu donirani davne 1826. godine. Donator je tvrdio da je mumija pronađena u kraljevskim grobnicama u Tebi, ali naučnici objašnjavaju da su tokom 19. veka mumije često lažno predstavljane da potiču iz poznatih mesta kako bi se povećala njihova vrednost, piše BBC.

Pročitajte još:

Istraživači su tokom 20. veka zbog natpisa na kovčegu mislili da je u pitanju mumija sveštenika koji se zvao Hor Djehuti. Međutim, skeniranjem mumije najnovijom tehnologijom utvrđeno je da je u pitanju ženska osoba i to trudnica. Oni su ovu zabunu objasnili činjenicom da su je pljačkaši verovatno greškom stavili u pogrešan kovčeg koji je pripadao svešteniku.

Naučnici navode da je mumija dobro očuvana, međutim ima oštećenja na vratu koji su verovatno trgovci dragocenostima oštetili prilikom pljačkanja nakita. U kovčegu je pored mumije pronađeno i 15 predmeta među kojima je bilo i nekoliko amajlija.

Istraživanje je objavljeno u najnovijem broju časopisa “Journal of Archaeological Science”.

– Ovo je prvi poznati slučaj balzamovanog tela trudnice. Otvara nove mogućnosti za istraživanje trudnoće u drevna vremena i praksi povezanih sa majčinstvom – navodi se u članku.

„Zlatna parada faraona“

Podsetimo, početkom meseca na ulicama Kaira održana je veličanstvena ceremonija prenošenja mumificiranih ostataka 22 drevna egipatska faraona i kraljica do njihovog novog odmorišta. Posmrtni ostaci 18 kraljeva i četiri kraljice sortirani su po starosti, nošeni na odvojenim platformama ukrašenim u drevnom egipatskom stilu u povorci zvanoj „Zlatna parada faraona“.

Ostaci su preneti iz Egipatskog muzeja u centralnom Kairu, gde su boravili decenijama, u Nacionalni muzej egipatske civilizacije, otvoren 2017. godine na jugu grada. Oni će tamo biti smešteni u „malo savremenijim vitrinama“, rekla je Salima Ikram, profesorka egiptologije na Američkom univerzitetu u Kairu.

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike