Sedmica u svetu: Prisluškivanje najmoćnije žene sveta, Netanjahuov kraj i misteriozna korona

07.06.2021

19:01 >> 06:04

0

U nedelji koja je za nama u Izraelu je došlo do preokreta, Merkelova je otkrila neprijatnu istinu, a lideri dve najmoćnije svetske sile najavljivali su sastan

Sedmica u svetu: Prisluškivanje najmoćnije žene sveta, Netanjahuov kraj i misteriozna korona
Copyright Tanjug/Yonatan Sindel/Pool via AP/Profimedia/AP Matias Delacroix/Sputnik Kremlin Pool/AP Alex Brandon

Sedmica za nama (31. maja – 6. juna) krenula je burno, ali su se strasti brzo stišale. Otkriveno je da je nemačka kancelarka prisluškivana, međutim mnogi su bili uzdržani u komentarisanju toga, sastanak Putina i Bajdena bio je jedna od glavnih tema u svetskim medijima, iako je do njega ostalo još 10 dana, dok su turbulencije u Izraelu dostigle vrhunac.

Iznajmiću sobu s pogledom na te

Prvi radni dan ove nedelje počeo je vešću da je američka Agencija za nacionalnu sigurnost (NSA) koristila partnerstvo s odsekom danske tajne službe za špijuniranje visokih zvaničnika susednih zemalja, uključujući nemačku kancelarku Angelu Merkel. Ovaj skandal pokrenuo je brojna pitanja, a na neka od njih odgovorili su sagovornici portala 24sedam.

Ovim povodom oglasio se i uzbunjivač Edvard Snouden, koji je uveren da je Bajden umešan u sve, a na sve to reagovala je i portparolka ruskog ministarstva spoljnih poslova Marija Zaharova, koja smatra da je cela priča mnogo složenija nego što na prvi pogled deluje.

Profimedia

Iako joj je sedmica krenula naopako, već u sredu Merkelovoj su stigle dobre vesti – da je njena stranka ponovo najjača u Nemačkoj jer je podrška Zelenima opala zbog nepopularnih ideja Analene Berbok.

Od izvora dva putića

Ove nedelje mnogo se pričalo o sastanku Džozefa Bajdena i Vladimira Putina, koji je zakazan za 16. jun. Švajcarska je razmatrala mogućnost zatvaranja vazdušnog prostora iznad Ženeve tokom samita ruskog i američkog predsednika. Sa druge strane, Rusija je još jednom izvršila pritisak na Ameriku da se pridruži Sporazumu o otvorenom nebu.

Tanjug/AP Photo/Evan Vucci/Sergei Ilyin, Sputnik, Kremlin

Bela kuća je otkrila neke detalje razgovora koji će se održati za 10 dana, rekavši da će predsednici Sjedinjenih Američkih Država i Rusije razgovarati, između ostalog, i o sajber napadima. Ipak, portparol Kremlja Dmitrij Peskov priznao je da ne očekuje mnogo od ovog sastanka. I sam Putin se oglasio, istakavši da će glavna tema biti bilateralni odnosi i da mu nisu jasne američke sankcije Rusiji, a izrazio je i zabrinutost da SAD ide putem Sovjetskog Saveza, koji se, prema njegovim rečima, raspao zbog sličnih poteza. Na kraju se Putin osvrnuo i na odluku da Rusija odustane od transakcija u dolarima, istakavši da to nije politički instrument.

Bajden se za to vreme bavio odlukama koje je Tramp doneo za vreme svog mandata, pa je suspendovao još jednu od njih, a ove nedelje otkriveno je i da će se aktuelni predsednik SAD naći i sa britanskom kraljicom Elizabetom II neposredno pre sastanka sa Putinom.

Dvosed umesto fotelje

Iako je prvobitno mogućnost da Jair Lapid kao mandatar uspe da formira vladu Izraela u roku od 28 dana okarakterisana kao minimalna, početkom ove nedelje uspeo je da uđe u koaliciju sa nekoliko stranaka, ali mu je ipak falilo još mesta u parlamentu kako bi imao većinu. Upravo u sredu, nekoliko sati pre kraja roka, Lapid je postigao dogovor sa Naftalijem Benetom, liderom ultranacionalističke koalicije Jamina, koja je osvojila samo sedam glasova na parlamentarnim izborima.

Tanjug/Yonatan Sindel/Pool via AP

Bez obzira na to što je Benjamin Netanjahu apelovao na Kneset, koji tek treba da odobri novu vladu, mnogi su već počeli da se pitaju kako će izgledati Izrael, kako će se postaviti prema Palestini i da li je to Bibijev kraj. Sa druge strane, sve oči su trenutno uprte u Naftalija Beneta, koji je drugarski pristao da sa Lapidom podeli fotelju (ili dvosed), pa će upravo on prve dve godine mandata biti premijer, nakon čega će na njegovo mesto doći lider stranke Ješ Atid.

Palestinci su se obradovali Netanjahuovom odlasku, ali ne i Benetovom potencijalnom stupanju na vlast, za šta postoje brojni razlozi. U isto vreme, mediji su počeli da predviđaju crnu sudbinu čoveku koji je deceniju i po vladao Izraelom, pa su se mnogi ponovo prisetili njegovih skandala, koji su se nizali i tokom prvog mandata, a i u poslednjih 12 godina.

Donald is a Trump

Komunikaciona platforma pod nazivom “Sa stola Donalda Dž. Trumpa”, pokrenuta prošlog meseca, a koju je koristio za komunikaciju sa pristalicama nakon gašenja naloga na društvenim mrežama, uklonjena je sa interneta ove sedmice. Da nezgoda bude veća, i Fejsbuk je konačno doneo odluku o trajanju suspenzije Trampovog naloga na popularnoj društvenoj mreži, pa tako bivši predsednik SAD neće moći da se oglašava na njoj sve do početka 2023.

Profimedia

Ipak, on nije odustao, što niko od njega nije ni očekivao, pa je nastavio da proziva Kinu i da podseća javnost da je “bio u pravu kada je rekao da je koronavirus nastao u laboratoriji”. Osim toga, došao je i na ideju da se kandiduje za novu funkciju.

Pozorište na zgarištu ugašenih života

Optužbe koje iz SAD stižu na račun Kine sve su glasnije, pa je u ponedeljak i bivši direktor CIA i nekadašnji državni sekretar SAD Majkl Pompeo izjavio da se na Institutu za virusologiju u kineskom gradu Vuhanu izvode tajni vojni eksperimenti i istraživanja, kao i da postoji mnogo dokaza da je koronavirus procurio iz laboratorije. Istog dana počela je da kruži i nova teorija o poreklu kovida 19, a ispostavilo se da je i vodeći američki epidemiolog Entoni Fauči od početka pandemije smatrao da je virus napravljen u laboratoriji, što se vidi iz njegovih mejlova koji su dospeli u američke medije.

Pročitajte još

Broj umrlih od kovida 19 u Peruu “naglo je porastao” nakon što su vlasti u ponedeljak saopštile da je zabeleženo više od 180.000 smrtnih slučajeva od kada je pandemija pogodila zemlju početkom prošle godine, a ne oko 70.000 kako se prethodno mislilo. Ako se tako može i sme reći, korona je, izgleda, donela i nešto dobro, jer su zahvaljujući epidemiološkim merama izgleda nestala dva soja drugog virusa.

Ispostavilo se da je određeni broj mladih muškaraca imao neočekivane nuspojave nakon primanja “Fajzerove” vakcine, dok su, sa druge strane, objavljeni povoljni rezultati posle vakcinacije kineskim cepivom. Osim toga Kina je odobrila jednu od svojih vakcina za decu stariju od tri godine, dok je nemački ministar zdravlja Jens Špan odlučio da opere ruke i okrivi Balkan za drugi talas korone u svojoj zemlji.

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike