Prepoznajte simptome na vreme, umire sve više beba! Korona joj uzela jednogodišnjeg sina, a sve zbog greške lekara

15.04.2021

17:16 >> 17:22

0

Lekar jednogodišnjeg sina Džesike Rikarte odbio je da ga testira odmah na koronavirus rekavši da njegovi simptomi ne odgovaraju profilu zaraze

Prepoznajte simptome na vreme, umire sve više beba! Korona joj uzela jednogodišnjeg sina, a sve zbog greške lekara
Copyright Ilustracija/Pixabay

Prošlo je više od godinu dana od početka pandemije, a Brazil sada beleži rekordne brojke novozaraženih i umrlih. Uprkos velikom broju dokaza da mala deca retko umiru od posledica zaraze koronavirusa, u Brazilu je do sada od te bolesti umrlo 1300 beba.

Lekar jednogodišnjeg sina Džesike Rikarte odbio je da ga testira odmah na koronavirus rekavši da njegovi simptomi ne odgovaraju profilu zaraze. Dva meseca kasnije maleni Lukas je umro zbog komplikacija nakon zaraze koronavirusom.

“Draga moja, ne brini se. Ne treba ga testirati na koronavirus”

Početkom maja 2020. Lukas se počeo osećati loše i bio je nervozan. Džesika je prvo pomislila da se radi o izbijanju zubića ili da ga malo boli grlo, ali ubrzo je Lukas dobio temperaturu i počeo da diše otežano, te ga je ona odvela u bolnicu i zatražila da ga se testira na koronavirus.

– Lekar mu je stavio oksimetar koji je pokazivao da mu je nivo kiseonika u krvi 86%. Sad znam da to nije normalno – kazala je Džesika, a prenosi BBC.

Pexels/Karolina Grabowska

S obzirom na to da Lukas nije imao jako visoku temperaturu, lekar joj je rekao da ga ne treba testirati.

– Draga moja, ne brini se. Ne treba ga testirati na koronavirus. To je verojatno samo blaga upala grla – kazao je.

Dodao je da se mala deca retko zaraze kovidom 19, dao joj je antibiotike i poslao ih kući. Tada, u Brazilu nije postojala opcija privatnog testiranja na koronu.

Test je na kraju bio pozitivan

Nakon što je maleni Lukas deset dana uzimao antibiotike, neki njegovi simptomi su nestali, ali je još uvek bio jako umoran. Kako su prolazile nedelje, on je bio sve umorniji i pospaniji.

3. juna počeo je da povraća te ga je majka ponovo odvela u lokalnu bolnicu gdje ga je lekar testirao na kovid-19 kako bi isključio mogućnost da je zaražen. Ipak, rezultat je bio pozitivan.

Lukas je ubrzo prebačen u drugu bolnicu, na odeljenje za dečju intenzivnu njegu, gde mu je dijagnostifikovan multisistemski inflamatorni sindrom (MIS). Potom je prebačen na respirator, a lekar je majci rekao da je maleni Lukas imao srčani udar.

Nakon nekog vremena Lukasu je počelo biti bolje te su doktori odlučili da mu izvade cev s kiseonikom.

Pixabay-jarmoluk

– Kad je čuo naše glasove, počeo je plakati – rekla je Džesika i dodala da je to poslednji put da je imao normalnu reakciju na njih. Kasnije je “izgledao paralizovano”. Lekari su napravili skener i ustanovili da je dečak imao i moždani udar.

– Te noći sam sanjala da mi je Lukas prišao i poljubio me u nos. San je bio predivan, pun ljubavi i probudila sam se srećna. Zatim sam pogledala svoj mobilni i videla 10 propuštenih poziva od lekara – ispričala je majka.

Kada je nazvala doktora, on joj je kazao kako su tokom noći Lukasu otkucaji srca i nivo kiseonika naglo opali te je umro rano tog jutra.

Džesika je sigurna da bi njeno dete preživelo da je na vreme bilo testirano i da mu je na vreme pružena lekarska pomoć.

– Lukas je imao nekoliko upalnih procesa, bile su vidljive promene na 70% pluća, a srce mu se povećalo za 40%. To se sve moglo izbeći – kazala je.

Mala deca i teške posledice nakon zaraze

– Mnogi su u zabludi i misle da mala deca nisu u riziku od razvijanja teških simptoma nakon zaraze kovidom –  rekla je doktorka Fatima Marinho, viša savetnica međunarodne zdravstvene nevladine organizacije “Vital Strategies”. Njeno istraživanje pokazuje da je šokantno veliki broj dece i beba pogođen ovim virusom.

Između februara 2020. i 15. marta 2021. kovid-19 je u Brazilu ubio najmanje 852 dece do devet godina starosti, uključujući 518 beba mlađih od godinu dana, prema podacima brazilskog Ministarstva zdravstva.

Sumorna statistika

Marinho je izračunala višak smrtnih slučajeva od nespecifičnog akutnog respiratornog sindroma tokom pandemije i otkrila da je u tom periodu bilo deset puta više smrtnih slučajeva od ovog neobjašnjivog respiratornog sindroma nego prethodnih godina.

Ona procenjuje da je, ako se dodaju i te brojke, od kovida 19 od početka pandemije umrlo 2060 dece mlađe od devet godina, uključujući 1302 bebe.

Zašto se to događa?

Stručnjaci smatraju da se zbog velikog broja slučajeva u Brazilu povećala i verovatnost da će među težim slučajevima biti i male bebe te deca.

Brazilski predsednik Žair Bolsonaro i dalje se protivi strogim merama i “zaključavanju”, uprkos tome što se u zemlji pojavio soj koji je mnogo zarazniji od prvobitnog. Prošlog meseca je u Brazilu od kovida umrlo dvostruko više ljudi nego u bilo kojem mesecu pandemije, a trend rasta se nastavlja.

Još jedan problem je nedostatak testiranja kod dece. Marinho je rekla da se maloj deci često prekasno dijagnosifikuje kovid, kada su već ozbiljno bolesna.

– Imamo ozbiljan problem s otkrivanjem slučajeva zaraze kod male dece. Nemamo dovoljno testova za opštu populaciju, još manje za decu. Budući da dolazi do kašnjenja u dijagnozi, dolazi do kašnjenja u brizi za zdravlje deteta –  kazala je.

Profimedia

To nije samo zato što je malo kapaciteta za testiranje nego i zato što je lakše propustiti ili pogrešno dijagnostifikovati simptome kod dece jer se ta bolest kod njih drugačije ponaša.

– Deca češće imaju dijareju i jake bolove u stomaku i prsima. Budući da dolazi do kašnjenja u dijagnozi, kada dete stigne u bolnicu već se nalazi u ozbiljnom stanju i može doći do smrtnog ishoda –  objasnila je.

Još neki faktori su stopa siromaštva i pristup zdravstvenoj zaštiti.

– Najugroženija su tamnoputa deca i ona iz vrlo siromašnih porodica jer im je najteže pristupiti zdravstvenoj zaštiti. To su deca koja su najviše izložena riziku od smrti – kazala je Marinho.

Kada potražiti pomoć lekara?

Iako se deca mogu zaraziti kovidom 19, retko imaju ozbiljne posledice. Ako se vaše dete oseća loše i ako je bolesno, verojatnije je da se radi o nekoj drugoj bolesti, a ne o kovidu 19.

Pročitajte još:

Ipak, ako roditelji primete ove simptome kod deteta, bilo bi dobro da odmah potraže hitnu lekarsku pomoć:

– ako je dete postalo bledo, ako je dobilo mrlje po telu koje liče na šare i ako je pri dodiru njegova koža jako hladna

– ako nepravilno ili otežano diše

– ako otežano diše i ako je istovremeno jako uznemireno

– ako je jako uznemireno, zbunjeno, vrlo letargično (teško ga je probuditi)

– ako ima plavkastu boju usta

– ako dobije osip

– ako ima bolove u testisima (to se posebno odnosi na tinejdžere)

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike