Aplikacija za praćenje vraća život u normalu: Kako funkcioniše „luka” i koliko su lični podaci bezbedni

22.03.2021

16:15 >> 15:09

0

Mnogi Nemci su sve više frustrirani zbog pandemije koronavirusa

Aplikacija za praćenje vraća život u normalu: Kako funkcioniše „luka” i koliko su lični podaci bezbedni
Copyright Pixabay

Umetnici i političari oduševljeni su aplikacijom „luka”, koja bi trebalo da olakša praćenje kontakata i ponovo omogući odlaske na kulturne događaje i u restorane. Borci za zaštitu ličnih podataka to, međutim, kritikuju.

Mnogi Nemci su sve više frustrirani zbog pandemije koronavirusa. Mesecima su strpljivo čekali, ali vakcinacija se oteže i Nemačka ne može da se uporedi sa Sjedinjenim Državama, Izraelom ili Velikom Britanijom. Redovno i nekomplikovano testiranje i dalje nije moguće, a uprkos masivnim ograničenjima i “lokdaunu”, broj infekcija raste. Proći će sigurno još nekoliko meseci dok se ne vakcinišu svi koji to žele.

Političari su na početku trećeg talasa zbog sve većeg nezadovoljstva odlučili da dozvole izvesne olakšice, ali s obzirom na razvoj situacije i porast infekcija, po svoj prilici će morati ponovo da uvedu ograničenja.

Pexels/Gustavo-Fring

Zbog toga se velike nade polažu u aplikaciju „luca“ (luka), koja bi uz zvaničnu aplikaciju za upozoravanje na koronavirus trebalo da pomogne nemačkoj vladi da ponovo, korak po korak, vrati društveni život u kakvu-takvu normalu, prenosi „Dojče vele”.

Kakva je razlika između aplikacije „luka” i one za upozoravanje na koronavirus?

Uprkos masovnoj kritici, aplikacija za upozoravanje na koronavirus (CWA) i dalje se smatra jednom od najvažnijih komponenti u suzbijanju pandemije, jer je namenjena za razbijanje lanaca zaraze.

Kod ove aplikacije zaštita podataka igra centralnu ulogu. Ona funkcionište u potpunosti bez upotrebe ličnih podataka, samostalno preko blututa, a korisnik ostaje anoniman za zdravstvene službe.

Aplikacija obaveštava korisnika o riziku u slučaju da se u blizini nađe inficirana osoba, koja takođe koristi aplikaciju, drži uključen blutut i brzo unosi rezultate pozitivnog testa. Nakon upozorenja, korisnik bi trebalo da se testira.

Profimedia

Iako se aplikacija konstantno dorađuje, i dalje ima manjkavosti po pitanju pouzdanosti. Ponekad prođu dani dok pozitivan rezultat testa dođe do kontakt osobe.

Aplikaciju koristi više od 26 miliona ljudi, dostupna je na 26 jezika i moguća je prekogranična procena rizika u nekim zemljama Evropske unije. U Nemačkoj, aplikacija se zasad koristi samo u nekoliko regiona.

Kako funkcioniše “luka”?

Od korisinika se zahteva da pri instaliranju aplikacije u svom profilu upiše ime i broj telefona. Na osnovu toga aplikacija uradi QR-kod, koji se menja svakog minuta i dodeljuje krajnjem uređaju.

Na primer, prilikom ulaska na neku priredbu ili u restoran, korisnik skenira QR-kod – „luka“ tako prikuplja podatke ko je, gde i kada bio. Umesto da se popunjava cedulja u restoranu ili kod frizera (u nadi da se daju pravi podaci), u ovom slučaju se korisnik registruje digitalno.

Pixabay

Kod privatnih susreta QR-kodovi se razmenjuju naizmenično. Na taj način se stvara neka vrsta „otiska prsta“ susreta i onda se kontakti mogu kasnije pratiti.

Posećena mesta ostaju 30 dana u bazi podataka. Ali, prema rečima operatera, ime i podaci kontakata nisu vidljivi. I tu je razlika u odnosu na liste na papiru.

Koliko su podaci sigurni?

S obzirom na to da je zaštita ličnih podataka bila od najvećeg značaja u kreiranju aplikacije za upozoravanje na koronavirus, ne prikupljaju se ni lični podaci ni mesta na kojima se korisnik kreće, tako da se ne može napraviti profil kretanja osobe koja koristi aplikaciju.

Pročitajte još:

Zvanična aplikacija za upozoravanje na koronu je namerno napravljena kao decentralizovani sistem. Podaci se ne čuvaju centralno, čak ni zdravstvene službe nemaju pristup podacima. Ovaj argument je bio jedan od najvažnijih kako bi se zadobilo poverenje građana.

I operater „luke” obećava sveobuhvatnu zaštitu podataka. Svi podaci bi trebalo da budu kodirani i sačuvani isključivo u Nemačkoj. Tako bi se obezbedilo da se podaci ne zloupotrebe u komercijalne svrhe.

Kako „luka” sarađuje sa državnim službama?

Zvaničnu aplikaciju za upozoravanje na koronavirus razvile su kompanije SAP i Telekom Nemačke. Nasuprot tome, aplikaciju „luka“ razvio je privatni, komercijalni operater – berlinski „culture4life GmbH”. Kod ovog operatera su angažoveni i neki kulturni radnici, poput članova benda „Fantastična četvorka“ (Fantastische vier). Softver je delo berlinske startap firme „neXenio GmBH”.

Iako „luka” nije zvanična aplikacija, operater želi da sistem poveže sa državnim, i to je ono što ovu aplikaciju razlikuje od drugih. Tako bi u slučaju infekcije zdravstvene službe odmah mogle da stupe u kontakt sa zaraženom osobom. Posredstvom TAN-a (transakcioni broj), osoba dobrovoljno daje listu mesta na kojima je bila ili boravila.

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike