Ona je tihi heroj Olimpijskih igara: Za 9 dana osvojila tri medalje i postavila rekord Igara
Čudesna priča pobednice maratona, koja je tu trku trčala prvi put prošle godine
Sifan Hasan, superžena, žena-zmaj, olimpijski heroj! Holandska atletičarka je postavila rekord Igara u maratonu, manje od nedelju dana pošto je osvojila bronzane medalje na 5.000 i 10.000 metara!
Sifan Hasan i Tigst Assefa su rame uz rame ušle u poslednju krivinu uzbudljive i napete ženske maratonske trke poslednjeg dana Olimpijskih igara, boreći se očajnički za jedno od poslednjih zlatnih medalja na Olimpijskim igrama u Parizu.
U normalnim okolnostima, izuzetna brzina Hasan gotovo bi uvek nadmašila specijaliste za maraton, ali ovo je bio njen neverovatni 62. kilometar na Igrama, nakon 10 dana trčanja. Sve je bilo moguće.
Samo je Hasan dovoljno hrabra da pokuša nemogući podvig: da osvoji medalje na 5.000 metara, 10.000 metara i u maratonu, ali je ona takođe jedina atletičarka dovoljno talentovana i svestrana da uspe u sva tri.
U poslednjim metrima Holanđanka je uspela da se odvoji od Asefe nakon dramatičnog kontakta i osvoji svoju prvu zlatnu medalju u maratonu sa novim olimpijskim rekordom od 2 sata, 22 minuta i 55 sekundi. Svetska rekorderka Asefa iz Etiopije završila je na drugom mestu, tri sekunde iza Hasan, dok je bronzu osvojila Kenijka Helen Obiri.
- Možete li da zamislite, dva sata fokusiranja na svaki korak? Nikada se nisam toliko koncentrisala kao danas - rekla je Hasan, koja je morala da preživi žalbu od strane vicešampionke.
- Olimpijska sam šampionka i šta mogu da kažem? Maraton; bila sam olimpijska šampionka [u drugim disciplinama], ali ovo je nešto drugo.
Hasan je već izgradila jednu od najimpresivnijih karijera u atletici svih vremena, ali sada je postigla svoj krunski uspeh. Ova 31-godišnjakinja osvojila jetri medalje na Olimpijskim igrama u Parizu, sa zlatom u maratonu i bronzama na 5.000 metara i 10.000 metara.
Poslednji atletičar koji je osvojio medalje u sve tri discipline na jednim Olimpijskim igrama bio je Čeh Emil Zatopek 1952. godine. Osim toga, ona je prva žena koja je osvojila olimpijsko zlato na 5.000 metara, 10.000 metara i u maratonu, nakon što je prva dva zlata osvojila u Tokiju. Ukupno, ona je osvajačica šest olimpijskih medalja.
Pre devet dana Hasan je započela svoj nastup na Olimpijadi u kvalifikacijama na 5.000 metara u petak, 2. avgusta, pre nego što je osvojila bronzu u brzoj i haotičnoj finalnoj trci prošlog ponedeljka. Finalna trka na 10.000 metara održana je četiri dana kasnije, u petak, gde je Hasan takođe osvojila odličnu bronzanu medalju.
Samo 35 sati kasnije, Hasan je stala na startnu liniju za legendarni olimpijski maraton. Trka je postala intenzivna na 28. kilometru kada su takmičarke krenule da se penju uz bolno strmu uzbrdicu. Hasan je imala velike poteškoće i otvorila se značajna rupa od 50 metara između nje i vodeće grupe, dok su specijalisti za maraton ubrzali kako bi se udaljili od nje. Ali nisu mogli da je se oslobode. Kada se staza izravnala, Hasan je brzo zatvorila jaz, prateći lidere iz pozadine grupe.
Moćna poslednja petorka: Hasan, Asefa, Obiri, Šeron Lokedija i Amane Beriso Šankule, ostala je veoma blizu jedna drugoj. Ali kako se tempo pojačavao, grupa se postepeno proredila dok nisu ostale samo Hasan i Asefa. Hasan je povukla odlučujući potez na oko 300 metara do cilja, koristeći svoju neverovatnu brzinu razvijenu tokom godina uspeha na trkama na 1.500 metara. Kada je zauzela unutrašnju liniju i prošla pored Asefe, sve što je Etiopljanka mogla da učini da je zaustavi bilo je da joj se ispreči telom i izduži lakat. Ali Hasan ju je odgurnula nazad i prošla pored nje da bi osigurala nezaboravnu pobedu.
- Nemam reči za ovo. Kada sam jutros počela, u svakom trenutku sam žalila što sam trčala na 5.000 metara i 10.000 metar. Govorila sam sebi: "a to nisam uradila, danas bih se osećala prijatno". Od početka do kraja, svaki korak mi je bio težak i žalila sam: "Šta nije u redu sa mnom?" Jedini trenutak kada sam se osećala dobro bio je na 20. kilometru.
Ceremonija dodele medalja bila je značajno odložena nakon što je Etiopija uložila protest zbog incidenta kada su se Asefa i Hasan sudarile pred kraj trke. Njihov protest je očekivano odbijen. Nakon toga, Asefa je izjavila da ju je sudar koštao zlata.
Hasan, koja je rođena u Etiopiji pre nego što je postala izbeglica i preselila se u Holandiju 2008. godine sa 15 godina, svoj prvi maraton trčala je tek prošle godine u Londonu. Nakon osvajanja prve medalje u finalu na 5.000 metara, Hasan je objasnila da je odabrala tako intenzivan izazov jer je podjednako luda i radoznala:
- Veoma sam radoznala. Mogu li da stanem na podijum? Mogu li uopšte da završim [svaku trku]? Pokušavam da se borim sama sa sobom. Šta mogu da uradim nakon 10.000 metara? Da li sam dovoljno jaka da održim tempo?
Kao što je to bio slučaj tokom cele karijere u kojoj je neprestano eksperimentisala i gurala svoju atletsku sposobnost do krajnjih granica, njen nastup je na svako pitanje dao potvrdan odgovor.
Pogledaj galeriju
Pogledaj galeriju
Pogledaj galeriju
Pogledaj galeriju
Pogledaj galeriju
Pogledaj galeriju
Pogledaj galeriju
Zlatna medalja joj je dodeljena na prepunom stadionu Francuska, pred 80.000 gledalaca i više hiljada sportista. Bilo je dirljivo:
Bonus video:
Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi
Komentari