Šta ne smete da koristite na Havajima, Arubi i ostrvu Palau?

05.08.2021

14:00 >> 14:30

0

Sve je više turističkih destinacija koje primenjuju zabranu korišćenja krema za sunčanje koje sadrže štetne sastojke

Šta ne smete da koristite na Havajima, Arubi i ostrvu Palau?
Copyright Pixabay

Kreme za sunčanje su neizostavni deo prtljaga putnika koji odlazi na morsku destinaciju kako bi se koža zaštitila od štetnog zračenja. Ali u nekim poznatim turističkim mestima one su potpuno zabranjene, i to s dobrim razlogom.

Pročitajte i ovo:

Prema podacima američkog Nacionalnog parka, svake godine od 4.000 do 6.000 tona krema za sunčanje uđe u područja grebena, i to u letovalištima koja su poznata po ronjenju.

Sve više destinacija upozorava plivače i ronioce da ne koriste kreme za sunčanje koje oštećuju grebene, a na nekima od njih čak je zabranjena i prodaja krema.

Pixabay

Prema brojnim studijama, mnogi preparati za sunčanje sadrže sastojke koji mogu naneti štetu zdravlju čoveka, ali i životinja. Studije su pokazale da određene hemikalije u kremama za sunčanje utiču na izbeljivanje korala i, na kraju, dovode do njihovog uništavanja. Koralima najviše štete oksibenzon i oktil-metoksicinamat, hemikalije koje se pojavljuju u većini preparata za sunčanje.

Srećom, mnoga turistička područja su se odlučila da preduzmu odlučnu akciju i zabrane upotrebu krema za sunčanje koje sadrže štetne sastojke. To već primenjuju Havaji i Aruba, a primer sledi i Ki Vest.

Ostrvo Aruba, pored ove zabrane, ne dozvoljava ni upotrebu plastičnih posuda, kao što su čaše, pribor za jelo i kese. Zabrana je na snazi od 2017. godine.

Pacifička držva Palau bila je prva koja je zabranila određene hemikalije koje se nalaze u kremama za sunčanje, a zabrana je stupila na snagu 1. januara 2020. godine.

Pixabay

Karipsko ostrvo Bonaire takođe je izglasalo zabranu upotrebe krema za sunčanje, a kao jedan od razloga navode i to što je većina korala na Karibima nestala od osamdesetih godina prošlog veka. Prema zvaničnim podacima, 90 odsto koralnih grebena je nestalo zbog upotrebe krema za sunčanje sa štetnim hemikalijama.

Pročitajte i ovo:

Američka Devičanska ostrva su nedavno objavila da će zabrana kod njih važiti od marta sledeće godina.

Stručnjaci se nadaju da će zabrane podstaći proizvođače da štetne sastojke zamene cinkovim oksidom, prirodnim mineralom koji delotvorno štiti od štetnih zraka.

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike