Kako da znate da li ste meteoropata?

21.03.2021

19:00 >> 23:05

0

Meteoropata najmanje ima među ljudima koji posećuju saune

Kako da znate da li ste meteoropata?
Copyright Pixabay

Proleće nam je zvanično stiglo ali nam se u toku dana promene bar dva do tri godišnja doba: od toplog do snega a tu je i uporna kiša i jak vetar. Mnogima ovakve vremenske prilike smetaju i izazivaju zdravstvene tegobe.

„Sevaju” im kosti, žigaju ih stare rane ili ih muči nesnosna glavobolja – sve to su reči kojima meteoropate objašnjavaju svoje zdravstvene probleme, i to uglavnom pred promenu vremenskih prilika.

Pixabay

Prema podacima Svetske zdravstvene organizacije, samo u Evropi oko 50 odsto populacije reaguje na vremenske promene. Na to verovatno utiču globalne promene, zbog čega je nekada razlika između jutarnje i dnevne temperature između 15 i 20 stepeni.

Kišne gliste su odlično prognoziraju kišu. Kada su leta duga i bez kiša, gliste se spuštaju u najniže delove tla, koji nisu toliko suvi. Uoči kiše počinju da se penju ka površini, iako su zakopane i do osam metara duboko u zemlji i izlaze na površinu, pa ih zato primećujemo po kišnom vremenu. Ribe takođe mogu da najave da se sprema oluja, jer plivaju blizu površine vode, a neretko i iskaču.

Još su lekari iz stare Grčke i Egipta uočili vezu između vremenskih prilika i određenih simptoma. Hipokrat je tvrdio da se prilikom lečenja pacijenata moraju uzeti u obzir godišnje doba, temperatura vazduha i kvalitet vode.

U srednjovekovnoj Dubrovačkoj Republici postojao je propis da se ne donose zakoni dok duva jugo, jer taj vetar utiče na raspoloženje i koncentraciju ljudi.

Promene atmosferskog pritiska, temperature, vlaga, vetar i oblačnost bude nagone i kod kućnih ljubimaca. Psi se valjaju po pesku ili prašini kako bi se oslobodili buva i krpelja, čija se aktivnost pred kišu pojača. Mačke najavljuju oluju agresivnošću i češćim umivanjem, jer su tada izloženija napadima buba i parazita.

Meteoropatija se može ukratko definisati kao bolest loših vremenskih prilika. Kod mladih su simptomi uglavnom blagi, dok hronični bolesnici imaju ozbiljnije smetnje. Mogu se javiti umor, smanjena koncentracija, nesanica, glavobolja i reumatski bolovi. Takvi simptomi se osećaju uglavnom dva-tri dana, a  sa stabilizacijom vremena se i tegobe smanjuju.

Pixabay

Kao i kod svih bolesti, važna je prevencija. Meteoropatske tegobe se mogu ublažiti ukoliko  bar sat vremena svakodnevno provodite u prirodi, šetajući, vozeći bicikl ili se baveći nekom drugom sportskom aktivnošću. Važno je i da pijete dovoljno vode, jer će na taj način vaše ćelije biti hidrirane i lakše će se izboriti sa simptomima. Izbegavajte alkohol, kafu i zašećerena gazirana pića jer će ona samo pojačati tegobe.

Ishrana neka obiluje voćem i povrćem, a za nesanicu se preporučuje čaj od valerijane, nane ili matičnjaka s medom. Kako biste izbegli jake glavobolje, preventivno uzimajte magnezijum, koji će ujedno smiriti i napetost. Ako već dođe do glavobolje, onda čelo i slepoočnice izmasirajte eteričnim uljem lavande ili nane.

Pixabay

Naučnici su došli do zaključka da meteoropata najmanje ima među ljudima koji redovno posećuju saune, jer se njihovo telo naviklo na nagle promene temperature.

Pročitajte i ovo:

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike