Danas svom zubaru recite: Hvala!

06.03.2021

13:30 >> 01:48

0

Kod druge osobe prvo primetimo zube – dovoljan razlog da poželite da i vaši budu beli i blistavi

Danas svom zubaru recite: Hvala!
Copyright Pixabay

Ne volite da idete kod zubara? A ko voli? To je jedna od najnevoljenijih profesija ali da nije njih šećeri i druge slane i slatke poslastice bi odavno uništile naše zube. A morate priznati da nije ni malo prijatno kada vas zaboli zub a prilično se neprijatno osećate i kada ne želite da se nasmejete zbog šupljina na zubima. Potvrđeno je da prvo primetimo zube kod druge osobe.

Može se reći da je dentalna fobija najučestalija u svetu jer preko 75% svetskog stanovništva priznaje da se plaši zubara.

Ali tu su oni, stomatolozi, koji brinu da naši zubi budu zdravi, očuvani i koliko-toliko beli. Jer čuvajući zube, čuvamo i naše zdravlje. Nećemo sad da vam nabrajamo kakve sve to zdravstvene probleme može da izazove, jer je danas Dan stomatologa kada treba da im kažemo: „hvala što brinete o našim zubima“.

Pixabay

Kada je tačno počeo da se proslavlja Dan stomatologa nije moguće precizno ustanoviti ali ova profesija svakako zaslužuje naše poštovanje.

Stomatologija postoji već dosta dugo. Najnovija studija iz 2017. godine tvrdi da su još neandertalci pre 130.000 godina koristili stomatološke alate. Dokazi o lečenju zuba pronađeni su i u Pakistanu, 7.000 godina pre nove ere.

Sumerski tekst iz 5000 pre nove ere opisuje „zubnog crva“ kao uzročnika propadanja zuba, što je vrlo slično verovanjima koja su postojala i u Indiji, Egiptu, Japanu i Kini. Čak i Homer u svojim delima piše o „zubnom crvu“ koji pravi u zubu šupljine.

Naravno, tada su se zubi vadili nekim priručnim sredstvima a lečili su se nekim čudnim lekovima kao što su pčelinji voska i upotrebom kamenih alata. I stomatolozi nisu postojali kao zanimanje. Uglavnom su se time bavili kaluđeri i berberi.

Četkice za zube, slične današnjim, potiču iz Kine. Na zapadu su se pojavile tek u 18. veku, a sve do početka 20. veka, koristili su ih samo bogati slojevi društva.

Posebno treba da budemo zahvalni francuskom lekaru Pjeru Fošaru koji se smatra ocem moderne stomatologije. Krajem 17. i početkom 18.veka, on je značajno unapredio stomatološke instrumente i uveo plombe kao tretman karijesa. Među prvima je opisao ulogu šećera u propadanju zuba.

Pixabay

Posebnu zahvalnost dugujemo Horasu Velsu iz Konektikaa koji je pokrenuo upotrebu anastezije pri stomatološkim procedurama. Od tada znatno opuštenije idemo kod zubara.

Zub slavnog fizičara Ser Isaka Njutna prodat je 1816.godine u Londonu za 3.633 dolara, što bi u današnjoj vrednosti iznosilo oko 35.700 dolara.

Pročitajte i ovo:

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike