Da li će ovo biti „nova normalnost“: Američke kompanije uvode revoluciju u radno vreme - u kancelariju samo po potrebi

12.02.2021

16:30 >> 10:40

0

Izgleda da ćemo u budućnosti radne aktivnosti obavljati uglavnom od kuće

Da li će ovo biti „nova normalnost“: Američke kompanije uvode revoluciju u radno vreme - u kancelariju samo po potrebi
Copyright Pixabay

Američki softverski gigant „Salesforce“ je saopštio da je osmočasovno radno vreme po smenama prevaziđeno i zbog toga su odlučili da njihovi zaposleni rade od kuće. Time su se pridružili drugim velikim kompanijama kao što su „Facebook“ i „Microsoft“ koje su omogućile takozvani „rad na daljinu“.

U kompaniji „Salesforce“ kažu da će zaposlenima omogućiti da odaberu jednu od tri kategorije koje određuju koliko često će biti u kancelariji, a dobiće i slobodu da biraju kako će izgledati njihov dnevni raspored.

Pixabay

Oni definišu tri različite kategorije rada: fleksibilno, „rad na daljinu“ i bazirano u kancelariji.

U kancelariju bi se dolazilo jednom ili tri puta nedeljno, i to samo zbog timske saradnje, sastanaka i prezentacija. Zaposlenih koji će raditi isključivo u kancelariji biće najmanje, i to se odnosi samo na ljude koji zbog prirode posla moraju stalno da budu prisutni od četiri do pet dana nedeljno.

– U našem onlajn i uvek povezanom svetu više nema smisla očekivati od zaposlenih da rade osmočasovnu smenu i da to bude uspešno – smatraju predstavnici kompanije, dodajući da mnogi moraju da decu vode u školu, brinu o bolesnim članovima porodice, i da su sve to razlozi zbog kojih zaposleni ne bi trebalo svaki dan da obavljaju smensko osmočasovno radno vreme.

Pixabay

Kompanija „Salesforce“ vidi u tome još jednu korist: moći će da zapošljavaju ljude izvan skupih urbanih centara kao što su San Francisko i Njujork. Predstavnici kompanije ističu i da žele da osnaže ljude da posao završavaju prema rasporedu koji njima i njihovim timovima najviše odgovara, a fleksibilne opcije će im samo pomoći da budu još produktivniji.

Pixabay

Sličnog mišljenja su i druge velike svetske kompanije. Stjuart Baterfild, izvršni direktor i jedan od osnivača kompanije „Slack“, kaže da se posao neće više obavljati na isti način:

– Sada je prilika da se oslobodimo loših navika, neefikasnih procesa i sastanaka i nepotrebne birokratije. Svi veruju da se stvari mogu brže obavljati i sada je ovo prava šansa. Prema našem istraživanju među 4.700 radnika, došli smo do zaključka da većina ne želi da se vrati na stari način rada od devet do pet. Samo njih 12 odsto želi da se vrati kancelarijskom poslu sa punim radnim vremenom, a 72 odsto zaposlenih želi hibridni model sa radom na daljinu.

Pixabay

Indranil Roi, izvršni direktor za ljudske resurse u kompaniji „Deloitte Consulting“, kaže da su ljudi naučili neke važne lekcije:

– Većinu zadataka možemo uraditi na daljinu bez značajnog pada produktivnosti ili kvaliteta. Veliki broj zaposlenih ceni fleksibilnost, posebno oni koji gube dosta vremena u dolasku i odlasku na posao.  S vremenom je, međutim, potrebna interakcija licem u lice kako bi se olakšala saradnja, izgradili odnosi, rešili složeni izazovi i generisale ideje. Činjenica je i da rad na daljinu produžava radni dan, širi granice radnog života i smanjuje mentalno blagostanje.

Pročitajte i ovo:

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike