"Zemunci" likvidirali generala policije, a Čeda ubistvo Boška Buhe nameštao "Makinoj grupi"? Legija ga raskrinkao!

10.06.2023

08:00

0

Buha pogođen sa više hitaca iz "kalašnjikova" i sa teškim ranama prevezen u Urgentni centar, gde je preminuo

"Zemunci" likvidirali generala policije, a Čeda ubistvo Boška Buhe nameštao "Makinoj grupi"? Legija ga raskrinkao!
Ubistvo generala policije Boška Buhe - Copyright Printscreen/YouTube/Rudar7

Boško Buha, general-major policije i pomoćnik načelnika Resora javne bezbednosti MUP Srbije, ubijen je u "sačekuši" pre 21 godinu u Beogradu. Na njega je na parkingu ispred hotela "Jugoslavija" u Novom Beogradu, prilikom ulaska u džip "nisan patrol" parkiran naspram ulaza u hotel, pucala iz neposredne blizine nepoznata osoba.

Za ovaj zločin svojevremeno je optužena "Makina grupa", koja je oslobođena optužbi, ali je ta presuda poništena. Do novog suđenja nikad nije došlo, jer je prvooptuženi Željko Maksimović Maka već više od dve decenije u bekstvu. Ostalo je nejasno da li su članovi "Makine grupe" zaista odgovorni za ovo ubistvo, ili je umesto policijskog to bilo još jedno "političko" rešavanje slučaja, kakvih je bilo sijaset unazad.

Četrdesettrogodišnji general policije pogođen je sa više hitaca iz automatskog oružja i sa teškim ranama prevezen je u Urgentni centar, gde je kasnije podlegao povredama.

Buha je bio na večeri sa prijateljima na splavu "Žabar" kod hotela "Jugoslavija", koji su napustili tog 10. juna 2002. godine oko 2.30 i krenuli ka parkingu kod službenog ulaza hotela. Tu su se i rastali. Buha je krenuo prema svom džipu, a prijatelji ka svom automobilu. Kad je otvorio vrata džipa, na Buhu su, po svemu sudeći, pucala dvojica napadača iz "kalašnjikova".

Prvo se čuo jedan hitac, a potom dva rafala. Lekari su konstatovali da je Buha izrešetan sa najmanje sedam ili osam metaka ispaljenih u grudi, a napadači su pucali sa samo pet do deset metara razdaljine.

Zalegli i prijatelji i policajci

Na džipu je, prilikom uviđaja, pronađeno samo jedno oštećenje od metka na prednjem faru, pa se pretpostavlja da je pucano sa prednje strane vozila. Prema nekim tragovima, utvrđeno je da su napadači pobegli automobilom u pravcu kineske ambasade.

U momentu pucnjave Buhini prijatelji bili su udaljeni desetak metara od njega. Posle hitaca su zalegli i nisu videli napadače. Jedna saobraćajna patrola bila je takođe u blizini mesta zločina, ali su i policajci legli i nisu ništa videli. Uviđaj je trajao do 5.30, a pošto ga je ometala jaka kiša, nađene su samo tri čaure. Buha je preminuo tačno u 4 časa u Urgentnom centru.

Ubistvo generala Buhe izazvalo je nevericu među njegovim prijateljima. Kako su izjavili posle zločina, Buha je poslednjih meseci "bio marginalizovan u policiji", a uvereni su bili da je iza likvidacije stajala mafija. Niko, međutim, nije želeo da nagađa razlog zbog kojeg je ubijen.

Njegove kolege istakle su, posle zločina, da je tokom Buhinog "načelnikovanja" u beogradskoj policiji počeo obračun sa auto-mafijom, kao i da su mnogi od kriminalaca, pa i šefova tih grupa, uhapšeni, a pojedinci ubijeni u okršajima sa policijom. Udar na auto-mafiju Buha je isticao kao veliki uspeh u svom radu.

Policija je u okolini hotela "Jugoslavija", kasnije u istrazi, otkrila da su te noći kad je ubijen Buha bazne stanice mobilnih telefona registrovale korišćenje specijalnih telefona u međusobnoj komunikaciji. Ti telefonski brojevi su stavljeni na proveru i ustanovljeno je da su oni bili na vezi sa jednim brojem u Crnoj Gori. Kad je počelo prisluškivanje trećeg broja utvrđeno je da je njega koristio Željko Maksimović Maka, čovek koji je bio poznat policijama Srbije i Crne Gore, ali i njihovim bezbednosnim službama, i koji je hapšen za ubistvo policajca Gorana Radulovića i ranjavanje jednog njegovog kolege, kada su svojevremeno pokušali da ga legitimišu.

Printscreen/Mup
Željko Maksimović Maka

Za zločin je potom osumnjičen i uhapšen 27. oktobra 2002. Nikola Maljković, sin žene koja je projektovala kuće Dušana Spasojevića i Mileta Lukovića u Šilerovoj 38. Međutim, pažnja je potom usmerena na takozvanu Makinu grupu. Pored Maljkovića, uhapšeni su kao saučesnici Dragan Jakšić, zvani Karlos, Dragan Ilić Limar i Dragan Alijević, dok je sam Maka bio u Crnoj Gori i za njim je raspisana poternica.

Policija je iznela podatke kako je ova grupa navodno planirala veći broj atentata i otmica, i to uglavnom na političare. Organizovano je suđenje u odsustvu Make, ali su na kraju i on i ostali optuženi oslobođeni 18. novembra 2004. godine zbog nedostatka dokaza. Vrhovni sud je 28. oktorba 2005. godine poništio oslobađajuću presudu i naložio da se suđenje ponovi, ali novo suđenje nikad nije održano, jer je većina članova grupe u bekstvu.

Nejasan je motiv "Makine grupe" za ovaj atentat, jer "destabilizacija države", koja je navedena kao razlog, zvuči neubedljivo. A ukoliko su oni zaista počinioci, onda je pitanje ko je bio naručilac.

Uloga Čede Jovanovića

Političar Čedomir Jovanović bio je uključen u fingiranu istragu ubistva policijskog generala Boška Buhe "Makinoj grupi", a cilj je bio da se zaštite Milorad Ulemek Legija i "zemunski klan", odnosno Dušan Spasojević Šiptar i Mile Luković Kum, koji su, prema priznanjima pojedinih pripadnika ovog klana, i ubili Buhu.

Ovo je rekao Milorad Ulemek Legija kao svedok na suđenju "Makinoj grupi", a istu tezu, malo u drugačijoj formi, izneo je u svojoj knjizi "Moja borba s mafijom" i Dušan Mihajlović, bivši ministar policije.

U belešci unutar Ministarstva unutrašnjih poslova Srbije koja je 2009. godine prosleđena načelniku Uprave kriminalističke policije, a u kojoj su navedene operativne informacije o okolnostima ubistva policijskog generala Boška Buhe i koju poseduje 24sedam, kao ubice navedeni su Sretko Kalinić i Mile Luković Kum.

24sedam
Službena beleška prosleđena načelniku Uprave kriminalističke policije

"Neposredno pre ubistva, na splavu "Žabar" sastajali su se Mile Luković i Sretko Kalinić sa političarem Čedomirom Jovanovićem i funkcionerom MUP Milanom Obradovićem", navodi se u belešci.

Ulemek je na sudu kazao da je lično tukao Dragana Ilića Limara, člana "Makine grupe" i da je bio prisutan i Čedomir Jovanović, ne bi li mu iznudio iskaz da je Maka naredio ubistvo generala. To znači da je Jovanović znao ko je počinio ubistvo i kome ga pakuju i da je, time što nije obavestio nadležne, učestvovao u tom zločinu. To je svojevremeno tvrdio i Vojislav Šešelj.

Navode bivšeg komandanata Jedinice za specijalne operacije potvrdio je i Dušan Mihajlović, isti onaj koji je svojevremeno, u vreme svog ministrovanja, za ubistvo policijskog generala optužio upravo  "Makinu grupu".

Antonio Ahel/ATAImages
Čedomir Jovanović

Mihajlović je posle tvrdio da su iza svega stajali "zemunci", jer su čuli da je Maka od crnogorskog biznismena dobio 300.000 tadašnjih maraka da ih smakne. Dok su oni s jedne strane pleli mrežu da napakuju Maki Buhino ubistvo, Jovanović je uveravao ministra da crnogorska mafija planira sve da ih ubije - od Đinđića, preko njega lično, do Legije, Duće...

"Poznati crnogorski biznismen angažuje Maku da za 300.000 maraka likvidira Legiju. Ovaj to saznaje i sa Šiptarom pravi plan. Kalinić ubija generala Buhu, a Šiptar potura policiji zaštićenog svedoka i informaciju da je to uradila Makina grupa. Ostalo se zna. Sećam se da sam u to vreme od Čede Jovanovića dobio informaciju da crnogorska mafija planira likvidaciju Đinđića, njega, mene, Legije i Duće, ne znam koga sve još... Tako poređano, ispada da su „zemunci" nameštanjem ubistva Makinoj grupi spasli ne samo svoje glave već i pola Vlade, uključujući i premijerovu, kad je već crnogorska mafija preko Make htela da ih ubije", napisao je Mihajlović u svojoj knjizi.

Prebijanje Limara i Legijino svedočenje

Stevan Protić, advokat Željka Maksimovića Make, svojevremeno je podsetio da je u otkrivanju "Makine grupe" aktivno učestvovao Čedomir Jovanović, dok je Borivoje Borović, advokat Nikole Maljkovića, tvrdio da premijer Đinđić ne bi bio ubijen da se tada otkrilo ko je zaista ubio Buhu.

- Ne samo da je Jovanović prisustvovao kad je Legija tukao Limara ašovom po leđima da prizna da je Makina grupa ubila Buhu već je, po svedočenju jednog policajca, imao kameru kojom je snimio to prebijanje - tvrdio je Borović.

Youtube/Dokumentarne Emisije Balkan
Milorad Ulemek Legija

Vođena je i istraga protiv Milana Obradovića, bivšeg šefa beogradske policije, Milorada Bracanovića, nekadašnjeg zamenika direktora BIA, Slobodana Pažina, bivšeg policijskog inspektora, i Milorada Ulemeka Legije, nekadašnjeg komandanta JSO. Zahtev za sprovođenje istrage teretio ih je za iznuđivanje iskaza od članova "Makine grupe", optuženih za ubistvo policijskog generala Boška Buhe.

Ovaj postupak je proglašen službenom tajnom. Prvo osnovno tužilaštvo u Beogradu odustalo je kasnije od krivičnog gonjenja trojice osumnjičenih za torturu i iznudu iskaza od članova kriminalne grupe Željka Maksimovića Make i time je istraga obustavljena. Bracanović i Obradović negirali su delo za koje su bili osumnjičeni, dok je Pažin tvrdio da nije bilo nikakvih nameštanja dokaza "Makinoj grupi", kao što su ovi tvrdili tokom suđenja.

Za razliku od njih, Legija je, svedočeći u Specijalnom sudu na glavnom pretresu za ubistvo Boška Buhe, izjavio da je nekoliko puta udario Dragana Ilića Limara, jer je bio izrevoltiran, pošto je ovaj prvo priznao, a zatim negirao svoje učešće u atentatu. Ulemek je tada rekaoo da je istragu protiv "Makine grupe" vodio Čedomir Jovanović, koji je i naredio da Ilića posle torture ostave ispred hotela "Jugoslavija" gde je i ubijen Buha 10. juna 2002. godine.

Slobodan Pažin je rekao i da je bio prisutan na sastanku u Institutu bezbednosti na Banjici na kom su bili Čedomir Jovanović, Milorad Bracanović, Milan Obradović, a na kojem je prikazan snimak priznanja Dragana Ilića Limara, u kojem je optužio Maku za ubistva Buhe i tri druge likvidacije. Pažin je naveo da je tada prepoznao glas Dušana Spasojevića kao čoveka koji je ispitivao Ilića.

Po naredbi Obradovića, kako je rekao, otišao je u bazu JSO u Barajevu gde je trebalo da ispita Ilića, a prethodnica u kolima su mu bili Legija i Bracanović.

- Tražili su od mene da stavim fantomku prilikom ispitivanja Ilića u tom hangaru, ali sam odbio. Ilić mi je rekao da je Maka ubio Buhu i Radovana Stojčića Badžu i još dve osobe, ali mi je sve bilo sumnjivo pošto je bio pretučen i osim te tvrdnje nije više ništa znao da mi kaže. Rekao sam im da je to glupost i da neću da učestvujem u tome - ispričao je Pažin i dodao da je Legija u prostoriju u kojoj je bio Ilić, ulazio sa fantomkom na glavi.

Bonus video

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Možda vas zanima

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike