Ko je sve ubio Ćuruviju: Prika i Prego, Luka Pejović, JSO, "zemunci", DB, Miki Kurak

21.04.2021

08:00

0

Vlasnik Telegrafa i Evropljanina ubijen je 11. marta 1999. godine na Uskrs, u centru Beograda, u Ulici Lole Ribara broj 35, pred ulazom u zgradu u kojoj je živ

Ko je sve ubio Ćuruviju: Prika i Prego, Luka Pejović, JSO, "zemunci", DB, Miki Kurak
Copyright Printscreen/Youtube/Aljazeera

Novinar Slavko Ćuruvija, vlasnik „Telegrafa” i „Evropljanina”, ubijen je 11. marta 1999. godine na Uskrs, u centru Beograda, u Ulici Lole Ribara broj 35, pred ulazom u zgradu u kojoj je živeo i radio. Njegovu smrt je ubrzo konstatovala ekipa hitne pomoći na mestu zločina, ali tim zločinom nije prestalo njegovo ubijanje. Prema nekim podacima, ubica je ispalio 15 metaka, a isto toliko godina trajala je bezuspešna istraga iz koje su, obično pred izbore, uz čvrsta obećanja da je “slučaj Ćuruvija” prioritet, curile informacije o mogućim počinioca. Ćuruviju su, tako, ubili Prika i Prego, Prika i Luka Pejović, „zemunci”, Luković i Simović, zatim još dva pripadnika JSO… Hapšenjem i podizanjem optužnice protiv četvorice bivših čelnika i pripadnika Državne bezbednosti, 2014. godine, Radeta Markovića, Milana Radonjića, Ratka Romića i Mikija Kuraka, koji je u bekstvu, to licitiranje nije stalo.

Pucao i mirno otišao

U “predmetu Ćuruvija” jedini neposredni svedok je njegova nevenčana supruga, koja je u trenutku ubistva bila pored Slavka, i jedini je očevidac. Branka Prpa je na sudu, ali prethodno i u istrazi i u policiji, rekla da je videla ubicu koji je pucao u Slavka, da je napadač bio nižeg rasta, nabijen, crnih očiju i amorfnog izraza lica, i da je to najverovatnije bio Luka Pejović.

Branka Prpa/Foto: Wikipedia

– Lice mu je bilo široko i bezlično. Običan nos, obična usta… Pamtim crne krupne oči. Bio je i izuzetno bled. Nije bio mnogo visok, rekla bih oko 175 centimetara. Nabijen, nabildovan, kratkog vrata… Slavko je počeo da pada i držao me je za ruku. Okrenula sam se da vidim šta se dešava i tada sam dobila udarac u glavu i pala. Slavko je pao pre mene, ja za njim. Dok sam ležala, videla sam čoveka koji je prilazio s pištoljem ka nama koji smo ležali na zemlji. Prišao je Slavku i pucao mu u glavu. Ja sam ćutala i gledala, i on je ćutao, okrenuo se, i mirno i polako otišao s mesta zločina – rekla je Ćuruvijina nevenčana supruga na sudu.

Ubistvo u prisustvu države

Prpin opis napadača ne odgovara osobi koja je prema navodima u optužnici pucala – Miroslavu Kuraku, koji je visok, mršav i svetlih očiju. Svedok tužilaštva je i bivši komandant JSO Milorad Ulemek Legija, osuđen na maksimalnu kaznu zatvora. On je tužilaštvu ispričao svoja saznanja, da je marta 1999. tadašnjih načelnik DB Rade Marković pokušao da ga vrbuje da sa ljudima iz JSO ubije Ćuruviju, ali da su ga omele ratne operacije na Kosovu, te da mu je kasnije rekao da su Radonjićevi ljudi Romić i Kurak pucali u Slavka.

Dakle, 21 godinu nakon ubistva, u “slučaju Ćuruvija” tri su nesporne činjenice – da je ubijen, da ga je ubio profesionalac, i treće, što su na suđenju i potvrdili pripadnici DB iz Devetog odeljenja, da su ga mesecima danonoćno pratili i da im je tog 11. marta naprasno javljeno „da prekinu sa opservacijom objekta”. Nekoliko minuta kasnije Ćuruvija je ubijen.

U narednim godinama ubijeni su gotovo svi gore navedeni potencijalni počinioci ubistva na Uskrs 1999. Svima im je zajednički imenitelj, direktna ili indirektna veza – Služba državne bezbednosti, jer je većina njih bila u redovnom ili rezervnom sastavu JSO, koji je u to vreme bio u nadležnosti tajne policije, dok su navedeni pripadnici „zemunskog klana” imali legitimacije DB.

Leva skretanja M. Marković

Slavko Ćuruvija ubijen je tokom NATO bombardovanja, u vreme kad je su njegove opozicione novine „Telegraf” i Evropljanin” oštro kritikovale politiku Slobodana Miloševića. Novi zakon o informisanju iz 1998. omogućio je Miloševićevom režimu da preko noći ugasi Ćuruvijine novine, zapleni imovinu i zapečati redakciju. Ćuruvija je prethodno bio u dobrim odnosima sa Miloševićevom suprugom, predsednicom JUL-a Mirom Marković, ali su se sukobili zbog nepomirljivih političkih stavova. Mnogi veruju da se nalog i motiv za ubistvo kriju upravo u ovom sukobu.

Ratko Romić označen kao saučesnik u ubistvu
Foto: Profimedia

Prva ozbiljna istraga ubistva Slavka Ćuruvije pokrenuta je dolaskom DOS-a na vlast, kada je formirana policijska grupa POSKOK kojom je rukovodio policajac Ljuba Milanović. Pripadnik jedne kriminalne grupe nakon hapšenja otkrio mu je da su dvojica pripadnika JSO bili na mestu zločina prilikom Ćuruvijinog ubistva.

Prika i Prego

Potom je 2003. godine tadašnji ministar policije Dušan Mihajlović izjavio da postoji sumnja da su Ćuruviju ubili bivši pripadnici JSO Zoran Ristović Prika i Predrag P. Prego, ali da nastavak istrage koči to što je Ristović mrtav. Prika je nađen 2001. godine u Rakovičkom potoku, u crnoj kesi za đubre, raskomadan.

U javnosti se pre toga pojavila i informacija da je u Ćuruviju pucao Luka Pejović, a da je Prika bio saučesnik, i da ga je još 2001. na osnovu fotografija pokazanih u MUP identifikovala Branka Prpa. I ovde se dalje nije moglo, jer je Luka Pejović ubijen decembra 2000. godine.

Juna 2010. godine predsednica Udruženja novinara Srbije Ljiljana Smajlović izjavila je da je iz diplomatskih izvora dobila dokument u kojem se navodi da su ubice novinara Slavka Ćuruvije pripadnici „zemunskog klana” Mile Luković i Miloš Simović.

Smajlovićeva je na konferenciji za novinare rekla da je u vrhu MUP dobila potvrdu da je dokument na engleskom, sa iskazom Nenada Ilića, osuđenog za učešće u atentatu na lidera Srpskog pokreta obnove Vuka Draškovića, autentičan.

Pročitajte još:

– Nenad Ilić je pre sedam godina u iskazu policiji rekao da su izvršioci atentata na Slavka Ćuruviju Mile Luković i Miloš Simović. Zaprepašćeni smo činjenicom da i policija, i sud, i tužilaštvo, sedam godina raspolažu tragovima koji bi mogli da ih odvedu do izvršioca i nalogodavaca, a da tim povodom nisu ništa preduzimali i da javnost nisu obavestili o tome – navela je tad Smajlovićeva.

Sećanja iz diskoteke

Mile Luković Kum, jedan od šefova „zemunskog klana”, ubijen je u policijskoj akciji „Sablja”, a Miloš Simović osuđen je na 40 godina zbog ubistva premijera i zločina „zemunskog klana”. Na saslušanju o ubistvu vlasnike „Telegrafa” izjavio je da mu je u jednoj diskoteci Legija pokazao na Kuraka i rekao mu da je on ubio Ćuruviju.

„Kad režim strelja” naziv je dokumentarnog filma koji je emitovan na RTS 2005. godine. U filmu, između ostalih, govori i novinar Aleksandar Tijanić, Ćuruvijin saradnik i prijatelj. On je rekao da se slučaj ubistva novinara nikada neće rešiti:

– Ubistvo Slavka Ćuruvije nikada se neće rešiti zbog dve stvari – širine zahvata unutar tajne policije i tajnog sistema, i drugo, morala bi da se odvije naviša komandna odgovornost. I dokle će doći?

 

 

U Specijalnom sudu u Beogradu u toku je ponovljeno suđenje pripadnicima DB-a kojima se sudi za smrt Ćuruvije.

Instalirajte našu IOS ili Android aplikaciju – 24sedam.rs

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike