Turisti ostaju bez novca i zamenskih putovanja zbog pretećeg bankrotstva agencija?!

04.11.2020

06:22 >> 10:32

0

Pitanje licenci za turističke agencije i dalje nije u potpunosti rešeno, a epidemija koronavirusa u Srbiji bacila je turističke radnike na kolena jer taj sek

Turisti ostaju bez novca i zamenskih putovanja zbog pretećeg bankrotstva agencija?!
Copyright Pixabay

Većina turitičkih agencija i dalje posluje bez licenci, a nekoliko ih je dobilo ponude od osiguravajućih kuća za polise koje su izuzetno skupe, o čemu je “24sedam” već pisao.

Činjenica je da je turizam najpogođenija grana privrede epidemijom koronavirusa, da su mnogi turistički radnici ostali bez posla, kao i da je taj sektor pretrpeo milionske gubitke. Isto tako, činjenica je i da su se mnogi vlasnici našli u bezizlaznoj situaciji kada su im 1. oktobra oduzete licence za rad, koje osiguravajuće kuće nisu želele da produže.

Bankrot i katanac?

Zbog svega toga, postoji realna mogućnost da mnoge agencije bankrotiraju, što bi za posledicu imalo da građani ostanu bez prava na zamenska putovanja i povraćaj novca za aranžmane koji nisu realizovani tokom vanrednog stanja.

Sa druge strane, stručnjaci u oblasti turizma kažu za naš portal da je rano za donošenje takvog zaključka. Tako, za “24sedam”, Aleksandar Seničić, direktor Nacionalne asocijacije turističkih agencija Srbije (YUTA), smatra da ne treba sumnjati u nameru osiguravajućih kuća.

Aleksandar Seničić, Tanjug/Tanja Valić

– Još uvek ne znamo šta će biti. Odluka koju čekamo neće se ticati samo zamenskih putovanja, ali će jedan od fokusa biti i na tome. Da li će osiguravajuće kuće pokriti štetu u slučaju gašenja agencije, ostaje da se vidi. To nije baš realno i jednostavno primeniti – kaže Seničić, i objašnjava:

– Svakako da ne možemo da očekujemo da će osiguravajuće kuće moći u svakom slučaju da pokriju štetu. To je nemoguće. Nedavno je bio slučaj da se jedna agencija zatvorila i da je vlasnik preminuo, a da osiguravajuća kuća nije isplatila štetu, jer se ispostavilo da je vlasnik radio mimo zakona. Kada je u pitanju vanredno stanje, to će sami osiguravači morati da procene – naveo je on.

Uzdamo se u pomoć države

Slično misli i Zoran Atanasković, vlasnik jedne turističke agencije u Vrnjačkoj Banji, koji je za naš portal rekao da predstavnici turističkih agencija sada pregovaraju sa Ministarstvom o daljem radu. Kako je istakao, nada se da će im država izaći u susret i ponuditi pomoć:

– O daljem postupku i radu još pregovaramo, a, iskreno, ja se nadam da će država prepoznati naš problem i da će nam pomoći, najpre finansijski, kao što je to slučaj u mnogim državama širom sveta. Naš sektor je još nepokriven, ali uzdam se u pomoć države. Ne želim ni da razmišljam da ćemo propasti, jer to za mnoge od nas onda znači kraj – poručio je on.

Pixabay

Ministarstvo ne najavljuje finansijsku podršku

Ipak, juče se, povodom ovog pitanja, oglasila i nova ministarka turizma Tatjana Matić, koja je navela da je, prema podacima Centralog registra obaveznog socijalnog osiguranja, posao u ovom sektoru izgubila 681 osoba, a da su gubici u turizmu “ogromni i da oni sa sektorom ugostiteljstva i hotelijerstva iznose oko milijardu dolara”.
Međutim, kada su u pitanju nadoknada štete i pomoć države, ona je istakla da su prioriteti Ministarstva u sektoru turizma saradnja na rešavanju velikih problema oko kovida.

– Očekuje nas 100.000 novih vaučera od 1. januara – poručila je ona.

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike