Revolucionarno lečenje raka ubacivanjem iglice i njegovo prženje? Jeste dobra ideja, ali jedna stvar zadaje glavobolje

26.04.2021

18:36 >> 20:04

0

Autor: Radmila Briza

U Hrvatskoj je počela da se primenjuje takozvana termalna ablacija tumora kod onkoloških bolesnika, naši najveći onkolozi komentarišu zašto ona nije baš

Revolucionarno lečenje raka ubacivanjem iglice i njegovo prženje? Jeste dobra ideja, ali jedna stvar zadaje glavobolje
Copyright Profimedia

Rak raste u, na primer, jetri. Dostigao je veličinu do pet centimetara. Umesto otvaranja trbuha, teške operacije i još težeg oporavka, hirurg ga samo – sprži! I to je to. Idete kući za dan, dva.

Upravo ova vest je objavljena u hrvatskim medijima , odnosno da je počela da se primenjuje takozvana termalna ablacija tumora kod onkoloških bolesnika. Kako su naveli, tumori veličine do pet centimetara uništavaju se toplotnom enregijom za svega 10 minuta.

– Osmislio se način kako se precizno, pod kontrolom najčešće CT-a ili ultrazvuka, može iglicom ući u tumor. To može biti u različitim organima – bubregu, jetri, u kostima, čak i u plućima. Nakon što se ta iglica precizno pozicionira u tumor, toplotnom se energijom, laički rečeno, tumor sprži, uništi se. Ono što je važno, on ostaje unutra, međutim, ostaje kao mrtvo tkivo, koje više ne predstavlja opasnost – kaže hrvatski radiolog dr Luka Novosel iz KBC-a „Sestre milosrdnice“.

Kako je objasnio, primena takvih metoda, osim edukacije lekara, zahteva i korišćenje savremenih medicinskih uređaja i alata.

Profimedia

– Postupak se sprovodi iglom koja na vrhu, stvara različite vrste energije. U zadnje vrijeme koristimo mikrotalasanu energiju kojom se podstiču molekuli vode u tumoru da se kreću. Tim trenjem stvara se toplina koja doseže i do 100 stepeni Celzijevih. Ona uništava tkivo u krugu od tri do pet centimetara – naveo je on.

Nije novo

Prof. dr Vladimir Kovčin, jedan od najboljih srpskih onkologa, kaže za „24sedam“ da se termoablacije kod nas ne primenjuju, ali da se rade radiofrekventna i laseroablacija. Sve te metode su rutinske, dodaje on, i poznate su već 50 godina.

Prof. dr Vladimir Kovčin

– Rade se radiofrekventne ablacije tumora i metastaza. Najčešće u jetri. Sa druge strane, termoablacije, pri kojima se razvija toliko visoka temperatura, mogle bi da izazovu oštećenja zdravog, okolnog tkiva. Takođe, nikada ne možete biti sigurni da je tumor uništen do kraja, da nije ostala neka maligna ćelija, koja će posle dati recidiv ili novi tumor. Jer tumori nisu okrugli, oni imaju različite oblike i reckave ivice, dok se toplotna energija širi u pravilnim koncentričnim krugovima – kaže taj naš stručnjak i dodaje “da bi lekar bio siguran da su uništene sve tumosrke ćelije, onda bi trebalo da uradi intervenciju uzimanja tkiva da bi se ono analiziralo pod mikroskopom.”

Pročitajte i

– Teoretski, mogu tako da se sprže tumori u svim tkivima, ali to zavisi od njihove veličine i lokacije. Najveći problem je kako zaštiti zdravo tkivo. Uglavnom, ništa spektakularno. Kada se takav tumor obradi, on ostaje da ga organizam resorbuje – kaže naš sagovornik.

Kosti malo teže 

Prim. dr Nenad Lujić, jedan od najpoznatijih srpskih ortopeda – onkologa iz Instituta za ortopediju „Banjica“, već je radio takve intervencije u Sjedinjenim Američkim Državama. On za „24sedam“ kaže da ta metoda ima dosta manjkavosti kada su kosti u pitanju.

Prim. dr Nenad Lujić, Privatna arhiva

– Veliko je pitanje da li može termalna ablacija da se koristi za tumore veličine pet centimetara. Takvi tumori uglavnom probiju kost i već su u mekom tkivu. U Americi se ta metoda koristi za benigne tumore. Da bi ona uopšte mogla da se radi na kostima, tumor bi trebalo da bude unutar njih – objašnjava ovaj naš poznati stručnjak.

Prema njegovim rečima, kada se vratio iz SAD, on je hteo da se za Srbiju nabavi aparat kojim se izvodi ta metoda, ali je odustao jer bi se to ljudima naplaćivalo i bilo bi izvor zarađivanja “zbog toga što, kada su maligni tumori u pitanju, vrlo je diskutabilno kako to pomaže”.

– Termička ablacija tumora se radi takozvanom 3D rekonstrukcijom, mapiranjem skenerom. U to područje kosti, gde je tumor, ulazi se iglom, prethodno burgijom, da bi se došlo do tumora. Potom se igla, koja je sastavni deo čitavog aparata za termičku ablaciju, ubaci u tumor, proizvede se visokofrekventni radiotalas, koji proizvodi visoku temperaturu – opisuje on i dodaje:

– U sali, dakle, pored aparata za anesteziju, mora da bude i taj aparat, ali i CT skener. Takva sala se pretvara u takozvanu radio-salu, što ima svoju cenu. Jedna takva intervencija može da košta i do 8.000 dolara. Kada je reč o malignim tumorima, oni u prečniku od pet centimetara obično su probili kost, a ne postoji adekvatna izolacija okolnog tkiva od visoke temperature. A, opet ne znaš da li je ostala neka maligna ćelija – objašnjava taj stručnjak.

Kako dodaje, temperatura se prenosi, bez obzira na to što je kost dobar izolator. Ako ju je tumor probio, kako kaže, tada će toplota da sprži okolno meko tkivo.

– Najveći problem je što niko ne zna šta će da sprži. Primena čitave te metode uglavnom se bazira na dobrom marketingu. Kod nas se ne radi. To nije za države našeg i hrvatskog nivoa – zaključio je prim. dr Lujić.

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike