Novi „Pančevac“ bi mogao da se gradi već sledeće godine

09.11.2020

10:11

0

Gradnja novog pančevačkog mosta mogla bi da počne 2021, najavljuju iz Puteva Srbije

Novi „Pančevac“ bi mogao da se gradi već sledeće godine
Copyright Pančevački most Foto: 24sedam/ Katarina Mihajlović

Gradnja novog mosta na Dunavu, u okviru „sektora C“ Beogradske obilaznice, mogla bi da počne sledeće godine, rekao je danas vršilac dužnosti direktora „Puteva Srbije“, Zoran Drobnjak.

– Trenutno su u toku pregovori sa kineskom kompanijom sklapanje ugovora „za sektor C“ (od Bubanj Potoka do Pančeva) koji treba da počne da se radi – rekao je Drobnjak gostujući na jednoj beogradskoj televiziji.

Kaže da bi taj deo obilaznice oko Beograda povezao Pančevo sa Koridorom 10, kao i da očekuje da 2021. bude sklopljen ugovor i da počnu radovi na izgradnji.

Komentarišući izveštaj revizora koji je konstatovao i da on ne može da bude šest godina u statusu vd direktora, Drobnjak kaže da je na vladi da pokrene proceduru za izbor novog direktora.

Dodaje da je već 13 godina na čelu „Puteva Srbije“, kao i da je imao odličnu saradnju sa svim dosadašnjim ministrima u tom resoru.

Naveo je da je tokom tih 13 godina obnovljeno ili izgrađeno ukupno oko 10.000 kilometara puteva, ne računajući izgradnju novih autoputeva.

Kada su u pitanju kritike državnog revizora za postupke javnih nabavki „Puteva Srbije“, Drobnjak je rekao da je reč o preporukama koje će prihvatiti, ali i da je na poslednjem sastanku revizor pohvalio „Puteve Srbije“ da to preduzeće dobro radi.

Drobnjak kaže da je uspostavio saradnju sa novim ministrom građevinarstva Tomislavom Momirovićem, kao i da će biti prvo završena deonica Preljina – Požega, za godinu dana.

Takođe, navodi da bi nastavak autoput do granice sa Crnom Gorom, od Požege do Boljara u dužini od 107 kilometara, mogao nakon što ta deonica bude ugovorena, da bude izgrađena za tri do pet godina.

Državni revizor upozorio na lošu praksu “Puteva”

Državni revizor je upozorio Vladu da mora da zahteva da Zoran Drobnjak više ne može da bude vršilac dužnosti direktora tog javnog preduzeća, pošto je u tom statusu već šest godina.

Pročitajte još:

Promene u poslovanju banaka: Da li će pandemija „zatvoriti“ šaltere?

Drobnjak: Predložiću povećanje cene putarine za pet ili šest odsto

Na lošu praksu da se direktori javnih preduzeća drže u statusu v. d. odavno ukazuju svetske finansijske institucije, kao što su Svetska banka, MMF i EBRD. Menadžment u takvom statusu ne može da vrši svoju funkciju u punom kapacitetu i nezavisno od izvršne vlasti.

Nadzorni odbor JP „Putevi Srbije“ treba da pokrene inicijativu za imenovanje direktora preduzeća u skladu sa Zakonom o javnim preduzećima, navedeno je u preporukama  izveštaja o reviziji pravilnosti poslovanja „Puteva Srbije“, u delu koji se odnosi na javne nabavke za 2018. i 2019. i naknade po ugovorima za rad van radnog odnosa i ostalim ugovorima sa fizičkim licima za 2019.

U izveštaju revizora se navodi da je JP „Putevi Srbije“ u 2018. i 2019. nabavilo dobra, usluge i radove u iznosu od 51,38 milijardi dinara bez sprovedenog postupka javne nabavke, a da nisu postojali razlozi za izuzeće od primene Zakona o javnim nabavkama.

Takođe, „Putevi Srbije“ nisu dokumentovali da su procenjenu vrednost javnih nabavki utvrđivali u skladu sa Zakonom o javnim nabavkama, za procenjenu vrednost 51 javne nabavke u iznosu od 7,18 milijardi dinara.

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Izvor: Tanjug

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike