Beogradski časovnici kroz vekove - od sunčanih satova do digitalnih "otkucaja"

16.09.2021

07:32 >> 10:18

0

Kako su za 24sedam objasnili u Zavodu, ovo preduzeće od svog osnivanja (1960) do danas, brine o nepokretnom kulturnom nasleđu na teritoriji svih 17 gradskih o

Beogradski časovnici kroz vekove - od sunčanih satova do digitalnih "otkucaja"
Copyright Kuća sa sunčanim satom u Zemunu/Vikipedija/Nicolo

Beograđani, ali i posetioci prestonice, o tačnom vremenu mogu da se informišu na 30-ak javnih satova koji se nalaze skoro u svim delovima grada, a o većini brine Zavod za zaštitu spomenika kulture grada Beograda.

Pročitajte još

Nije mali broj onih časovnika koji su sastavni deo objekata i zgrada koji spadaju u kulturna dobra, a kako su za 24sedam objasnili u Zavodu, ovo preduzeće od svog osnivanja (1960) do danas, brine o nepokretnom kulturnom nasleđu na teritoriji svih 17 gradskih opština.

Facebook/Goran Vesić

Nedavno je na zgradu stare Železničke stanice vraćen sat, koji je bio na popravci. Nakon rekonstrukcije mehanizam je unapređen, a novitet je da sada meri vreme uz pomoć novog digitalnog mehanizma, kazaljki, solarnih panela, kao i dži-pi-es antene.

Postavljen je još krajem 19. veka, ali iako se do sada nekoliko puta kvario i prestajao sa radom, uz unapređen mehanizam ovakve situacije trebalo bi da budu sve ređe.

Vikipedija/CrniBombarder!!!

Kako su rekli za 24sedam u Zavodu za zaštitu spomenika, oni brinu o 441 kulturnom dobru na teritoriji Beograda.

– Izvestan je broj onih kulturnih dobara koja u okviru svog fasadnog platna imaju izveden sat kao važan segment fasadnih kompozicija, ukazujući na njegovu funkcionalnu i simboličku ulogu. Pojedine od ovih građevina reprezentativni su primerci stila kojem oblikovno pripadaju ili značajno ostvarenje svojih autora – kažu za 24sedam u Zavodu.

Najstariji časovnik postavljen 1828.

Kako su dalje objasnili, sunčani časovnici na fasadnom platnu građevine pojavljuju se na našem podneblju krajem 12. i početkom 13. veka, o čemu svedoči najpoznatiji srednjovekovni, koji se nalazi uz zapadnu ivicu južnog vestibila Bogorodičine crkve u Studenici.

Kuća sa sunčanim satom u Zemunu/Vikipedija/Nicolo

Beogradskoj javnosti najpoznatiji je časovnik iz 1828. godine, koji se nalazi u Zemunu. Ovaj merač vremena kumovao je da se objekat na kojem je postavljen nazove i bude prepoznatljiv kao Kuća sa sunčanim satom u Zemunu. Najstarija kula-zvonik sa satom jeste upravo ona koja je po njemu i nazvana, Sahat kula na Beogradskoj tvrđavi – ističu u Zavodu za 24sedam.

Kuća sa sunčanim satom u Zemunu, Vikipedija/Nicolo

Kako kažu, postavljanje sata na zvoniku predstavlja karakterističan element barokne arhitekture, koji se ogleda na sakralnim objektima podignutim u 18. i 19. veku.

Ovakav primer je i sat na Sabornoj crkvi, a kada kazaljke otkucaju pun sat oglasi se i mehanizam.

Sat na Sabornoj crkvi, Vikipedija/Ванилица

Zvonik Bogorodičine crkve u Zemunu iz 18. veka, takođe, krasi jedan merač vremena, a na teritoriji gradske opštine Savski venac nalazi ih se sedam.

Najpoznatiji i najstariji među njima je onaj na zgradi stare Železničke stanice.

Pročitajte još

Meračima vremena su obogaćene i zgrade pošte u Savskoj i Takovskoj, kao i Glavna železnička stanica “Prokop”. Ovi svedoci jednog vremena se mogu naći i ispred Pravnog fakulteta, na Karađorđevom trgu u Zemunu, kao i u Bulevaru Zorana Đinđića na Novom Beogradu.

Ipak, nijedan javni časovnik nije proglašen spomenikom kulture, iako neki objekti i prostori u kojima se oni nalaze to jesu.

Pratite sve vesti iz Srbije i sveta na našem Telegram kanalu.

Instalirajte našu iOS ili android aplikaciju – 24sedam Vest koja vredi

Najčitanije Vesti

Ostale vesti iz rubrike